ÇALIŞMA HAYATI

Emekliye ek zam müjdesi! Ocak'ta yatacak

Emekliye zam ne zaman yansıyacak? Ocak ayından itibaren emeklilerin hem maaşı hem de ek ödemeleri artacak. Ek ödemelerin yüzde 4-5'ten en az yüzde 8'e çekilmesi çağrısında bulunuldu.

Emeklilerin hem maaşlarını hem ek ödemelerini artıracak 2020 Ocak zammı için son viraja girildi.

TÜED'den 'Ek ödeme oranı yüzde 4-5'ten en az yüzde 8'e çıksın' çağrısı geldi.

Talep hayata geçerse ek ödeme 90 ile 452 lira arasında değişecek. Peki, ocak zammı ile birlikte SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin güncel maaşı ne kadar olacak?

İşte milyonlarca emeklinin merakla beklediği 2020 ocak zammı ile ilgili tüm ayrıntılar...

Yaklaşık 12.3 milyon emeklinin geliri Ocak ayında artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen TÜFE oranında, memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve enflasyon farkı yansıtılacak. Maaşın yüzde 4'ü-yüzde 5'i oranındaki ek ödemenin tutarı da yeni aylıktan hesap yapılacağı için artacak.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 'Ek ödeme en az yüzde 8 olsun' diyor. Bu talep hayata geçerse, emeklilerin büyük çoğunluğunun ek ödeme tutarı ikiye katlanacak.

NASIL DEĞİŞECEK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ek ödemeleri 33,77 ile 226,43 lira arasında artacak. Halen en düşük aylık net bin 125 lira 59 kuruş seviyesinde bulunuyor. Oran yüzde 8'e çıkarsa, ek ödeme tutarı 90,05 liraya çıkacak..

En yüksek maaşta ise 452,86 liraya ulaşacak. Milyonlarca emeklinin maaşı önümüzdeki ay enflasyona göre artacak. Emekliler zamlı maaşlarını ocak ayı ile birlikte alacak.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri