ÇALIŞMA HAYATI

Erken emekli olmak artık çok kolay! İşte 10 maddede erken emekliliğin yolları

Türkiye'de yasalar gereği çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı bulunmuyor. Ancak bazı istisnalar var ki toplu para ödeyerek yıllarca çalışmadan kurtulup erken emekli olabililme ihtimali ve imkanı sunuyor. İşte 10 maddede erken emekliliğin yolları

ERKEN EMEKLİ OLUNABİLİR Mİ?

Her çalışan haklı olarak bir gün emekli olmayı hayal ediyor. Ülkemizde bunun yolu da belli sayıda gün prim ödemek, belli yaşa gelmek ve belli bir sigortalı yılını doldurmak isteniyor. Yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor.

Ancak bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün olabiliyor. Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş.

ERKEN EMEKLİ OLMANIN YOLLARI VAR

1) Kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor. Böylece bir kadın 6 yıl çalışıp prim ödemeden kurtularak 6 yıl erken emekli olabiliyor. Yaşını ve yılını doldurmuş bir kadın çalışanın primi eksik ise 6 yıl çalışmadan erken emekli olabilir.

2) Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün. Böylece sigortadan önce yapılan askerliği borçlananlar borçlandıkları süre kadar işe giriş tarihlerini geri çekerler. Bu da onlara 1 yıl erken emeklilik ve 12 fazla maaş imkanı sunar. Sigortadan sonra askerlik yapanlar ise borçlanarak eksik günlerini tamamlar ve o kadar süre beklemeden erken emekli olur.