ÇALIŞMA HAYATI

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatırılacak? İŞKUR başvuru ve sorgulama

23 Mart'ta başlayan Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları sorgulama ekranı vatandaşların yoğun ilgisinde. Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak? Nisan ödemeleri ne zamana yapılacak? Nakdi ücret desteği ödemeleri işverenlerin başvuru tarihlerine göre yapılacak. Buna göre kısa çalışma ödeneği için son dakika haberler şöyle....

Koronavirüs nedeniyle milyonlarca çalışan için başvuru yapılan kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek, Nisan ödemesi ne zaman yapılacak soruları gündemde. 

Kısa çalışma ödeneği için başvuru ekranı ve sorgulama kısmını sık sık ziyaret eden vatandaşlar ödeme tarihleriyle ilgili detay merak ediyor. 

kısa çalışma ödeneği

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEREDEN SORGULANIR? 

Kısa Çalışma Ödeneği başvurularını yapan vatandaşlar heyecanla ödemelerin yapılmasını bekliyorlar. Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman, ne kadar yatırılacak? Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlara verilen ekonomik destekler arasında yer alan kısa çalışma ödemeleri, yeni yasa ile başvuran işletmelerin uygunluk tespitinin tamamlanmasına bakılmadan işverenlerin beyanlarına göre kısa çalışma ödemeleri gerçekleştiriliyor. İşte sorgulama ekranı ve detaylar…

e-Devlet üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor. Aşağıda bulunan linke tıklayıp e-Devlet'e giriş yapabilirsiniz. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA-TIKLAYINIZ

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATIRILACAK? 

Nisan ayı ödemeleri ise 5 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Nakdi ücret desteği ödemeleri ise işverenlerin başvuru tarihlerine göre 8 Mayıs’ta yapılacak. 
Hürriyet gazetesi Noyan Doğan, “İŞKUR müfettişleri kısa çalışma ödeneği için başvuruları inceliyor. Yeni yasa ile kısa çalışma ödeneğine başvuran işletmelerin uygunluk tespitinin tamamlanmasına bakılmadan işverenlerin beyanlarına göre kısa çalışma ödemeleri gerçekleştirilecek. Bir kısım ödemeler de başladı. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde ödemeler devam edecek.” açıklamasında bulundu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR? 

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez. Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir. 

Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir. Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir.Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir. Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.

Yorumlar
Günün Manşetleri