ÇALIŞMA HAYATI

Rasim Ozan Kütahyalı hakim karşısında...

Beyaz TV ekranında Boşnaklara yönelik aşağılayıcı ifadeler kullanan Rasim Ozan Kütahyalı, hakim karşısına çıktı ve ilginç bir savunma yaptı.

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol programında "Kusturmalı Boşnak s.......su" sözlerini canlı yayın anında söylemiş, bu sözleri nedeniyle kanaldan kovulmuştu.

Yaşananlardan sonra kamuoyundan büyük tepki alan Kütahyalı hakkında dıva acılmış, ancak kütahyali duruşmalara katılmamıştı. 

19 TEMMUZ'DA MAHKEMEYE GÖTÜRÜLDÜ

Hakkındaki yakalama kararından sonra Polisler tarafından 19 Temmuz günü mahkemeye götürülen Rasim Ozan Kütahyalı hakim karşısına çıktı.

"Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan hakkında dava açılan Kütahyalı, pişman olduğunu beyan etti.

Kütahyalı, kendini şu sözlerle savundu: 

"Söylediğim sözlerden dolayı 20 aydır ekrandan uzağım, dolayısıyla çok ciddi bir sosyal ceza yaptırımı çekmiş durumdayım. Tüm gelirimi kaybettim, aile durumum zora düştü, Benim özellikle Bosna'ya ve Boşnaklara karşı özel sempatim vardır, hayatımda en çok gittiğim şehir Saraybosna'dır. Bosna tarihinin ve Aliya İzzetbegoviç'in hayatını gün gün bilen bir insanım. Bu olaydan sonra kendime çok kızdığım için özellikle Boşnak vatandaşlarımızın yaşadığı Bayramyeri Mahallesi'ne gittim, orada bana hiçbir tepki olmadığını gördüm. Bilakis Boşnak kardeşlerimizin sevgisi ile karşılaştım."

HAKİMİ SUÇLADI!

Savunmasında mahkeme hakimini de suçlayan Kütahyalı zavunmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer beni savcılık cinayetle suçlasaydı, bu suçlamadan daha az üzülürdüm. Benim için Bosna halkı çok önemlidir, benim hassas olduğum bir konudur, çok adaletsiz bir suçlamadır, ona öfkeliyim. Ayrıca dediğim gibi bu olayın şahitleri Sinan Engin, Ahmet Çakar, Ertem Şener, Abdulkerim Durmaz'dır. Sinan Engin mahkeme aşamasında tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum, sayın mahkeme hakimi ısrarla dinlemek istemiyor, hakim bey benim avukatıma ‘benim Rasim'e kafamda vereceğim ceza bellidir, Rasim gelsin’ demiş. Bu durumun adaletsizliğini ifade etmek istiyorum, ben siyasi sebeplerle bana düşmanlığı anladım ama lütfen bu işe Boşnak halkını karıştırmasınlar. Benim burada kötü niyetim olmadığını Boşnak kardeşlerim biliyorlar, siyasi düşmanlığı anlarım ve saygı da duyarım ama bu düşmanlığa Boşnak kardeşlerimizi vasıta kılmalarını ahlaka ve adalete aykırı buluyorum.

Türkiye'de nefret suçu sözünü popülerleştirmiş bir gazeteciyim. Benim hakkımda olmadık yerden bir suçlama olduğu için çok tepkiliyim, bana her şey söylenebilir ama ırkçılık suçlaması yapılamaz, benim sözlerimde kasıt olmadığını her adaletli insan görecektir, benim ki sadece bir ekran kazasıdır."

Beraatini talep eden Kütahyalı, “Mahkeme hakkımda mahkumiyet hükmü kurması halinde Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını kabul etmiyorum, bu benim için bir onur meselesidir” dedi.

Yorumlar
Günün Manşetleri