DÜNYA

10 milyon ödüllü Muhammed Dahlan kimdir?

Kırmızı listeye alınan ve yakalanmasına 10 milyon ödül biçilen sürgündeki Filistinli siyasetçi Muhammed Dahlan,bölgenin kaderini etkileyen birçok olayda "gizli aktör" olarak nitelendiriliyor.

Peki "Erdoğan’a Arap bölgesindeki hayallerinin çöküşünden sonra bir psikiyatriste 700 bin dolar vermesini öneriyorum" diyen Muhammed Dahlan kim?

Türkiye'ye göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardındaki isim

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Muhammed Dahlan’ın, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmek, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek", "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak", "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek", "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" ve "uluslararası casusluk yapma" suçlarından adli makamlarca arama ve yakalama kaydı bulunuyor.

Bir ara Yaser Arafat dönemi sonrası Filistin liderliği için adı geçen en güçlü aday olan Dahlan bugün sürgünde, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşıyor.

Filistin’de doğan ve erken yaşta siyasete dahil olan Dahlan’ın adı sadece Türkiye’deki darbe girişiminde değil ona Filistin'de yol açan Arafat’ın zehirlenmesi başta olmak üzere Ortadoğu'nun birçok tartışmalı olayında geçiyor.

Muhammed Dahlan, 1961’de Filistin’in Han Yunus kentinde mülteci kampında yaşayan fakir bir ailede dünyaya geldi.

Liseyi bitirdikten sonra Mısır’da Beden Eğitimi Yüksekokulu’na gitti. Burada El-Fetih liderlerinin biriyle tanışarak, siyasi hayatına ilk adımını attı.