DÜNYA

ABD İran gerilimine Türkiye'den art arda itidal çağrısı

Kasım Süleymani'nin füzeyle vurularak öldürülmesinin ardından başlayan ABD İran gerilimi hakkında Türkiye'den art arda sağ duyuları gelmeye başladı.

Kasım Süleymani'nin füzeyle vurularak öldürülmesinin ardından başlayan ABD İran gerilimi hakkında Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz.

Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz.

Bu çerçevede, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilerin bulunduğu konvoya yönelik bugün sabah saatlerinde Bağdat’ta gerçekleştirilen ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır.

Bölgemizde istikrarı tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği bilinmelidir.

Türkiye bölgede dış müdahalelere, suikastlara ve mezhepçi çatışmalara her zaman karşı olmuştur.

Bu nedenle tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin düzenlediği saldırıda öldürülen Kasım Süleymani ile ilgili yaptığı açıklamada, "Irak’ın güvenlik ve istikrarı Türkiye ve tüm bölge için hayati önemdedir. Irak’ta istikrarsızlığı artıracak eylemler tüm bölgenin aleyhinedir." ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

İbrahim Kalın: Türkiye olarak bütün tarafları sağduyu içinde hareket etmeye, gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri