DÜNYA

ABD, Türkiye'ye yaptırım kararı aldı! Azerbaycan'dan açıklama geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Havıyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ABD'nin S-400 hava savunma sistemlerinin satın alınması sebebiyle Türkiye'ye yönelik tek taraflı yaptırımlarını kabul edilemez gördüğünü aktardı.

ABD’nin Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin alımı nedeniyle yaptırım uygulama kararına Azerbaycan’dan da tepki geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı tek taraflı yaptırımları kabul edilemez bulduğunu aktardı.

''TEK TARAFLI YAPTIRIMLAR KABUL EDİLEMEZ''

Haciyev, “Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD'nin S-400 hava savunma sistemlerinin satın alınması için Türkiye'ye yönelik tek taraflı yaptırımlarının kabul edilemez olduğunu düşünüyor.

Bazı NATO üye devletlerinin benzer bir hava savunma sistemi kullanması durumunda Türkiye'ye yaptırım uygulamak haksızlıktır. Cumhurbaşkanı bu durumu çifte standart ve hukuka aykırılığın bir göstergesi olarak değerlendiriyor” dedi.

''AZERBAYCAN TÜRKİYE'Yİ DESTEKLİYOR''

Haciyev, Cumhurbaşkanı Aliyev’in bu yaptırımların Türkiye'nin savunmasını güçlendirme adımlarını engellemeyeceğine inancının tam olduğunu belirterek, ”Türkiye'nin bu konuyu objektif ve siyasi olarak tarafsız bir şekilde ilgili çalışma grubu içinde tartışmaya yönelik önerileri yeterli yanıt almamıştır. Azerbaycan Türkiye'yi destekliyor, Türkiye Azerbaycan'ı destekliyor ve ülkelerimiz her zaman birbirine yakın.

10 Aralık'ta Bakü'de düzenlenen Zafer Geçit Töreni'ne Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı, Azerbaycan-Türkiye bütünlüğünün bir başka örneğidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri