DÜNYA

ABD'de başkanlık ön seçimlerinde 4 eyaleti birden kazandı

ABD'de 14 eyalette ön seçimlerin yapıldığı Süper Salı'da şu ana kadar sonuçları açıklanan eyaletlerin 4'ünde aynı isim kazandı..

Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ABD'de 14 eyalette yapılan seçimlerde 6 eyaletten 4'ünde ipi göğüsledi. Biden, Alabama, Virginia, Oklahoma ve Kuzey Carolina'da sandıkta gülen taraf oldu. Bu eyaletlerde Biden'ı ikinci sırada Vermont Senatörü Sanders takip etti.

Ülkede 14 eyalette ön seçimlerin yapıldığı Süper Salı'da sandıklardan Virginia, Alabama, Oklahoma ve Kuzey Carolina'da Joe Biden, Vermont ve Colorado’da ise Bernie Sanders galip çıktı. Amerikan Samoası'nda ise milyarder iş adamı Michael Bloomberg ilk ön seçim zaferini kazandı.

Sanders Vermont ve Colorado'da zaferle çıktı 

Vermont eyaletinde ise bu eyaletin senatörlüğü görevini de yürüten Bernie Sanders ipi göğüsledi. Sanders ayrıca Colorado'daki ön seçimlerden de galip ayrıldı. Bu eyaletlerde Sanders'ı ikinci sırada Biden takip etti. 

Bloomberg ilk ön seçim zaferini kazandı

Amerikan Samoası'nda ise milyarder iş adamı Michael Bloomberg ipi göğüsledi. Bloomberg böylece ilk ön seçim zaferini almış oldu. Demokrat aday adaylarından Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve Temsilciler Meclisi üyesi Tulsi Gabbard ise seçimlerde varlık gösteremedi.

Halen oy sayımları devam eden eyaletlerden Teksas ve Kaliforniya'daki sonuçlar ise merakla bekleniyor. ABD'de "Süper Salı" olarak nitelendiren günde, ABD Başkanı Donald Trump'ın 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminde karşısına gelecek Demokrat rakibinin büyük ölçüde belirlenmesi öngörülüyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri