DÜNYA

ABD'deki kongre baskını hakkında hazırlanan FBI raporundan şok eden detaylar

Federal Soruşturma Bürosu'nun ABD'deki kongre baskınına ilişkin hazırladığı rapor ortaya çıktı. 12 sayfalık raporda baskından 3 gün önce böyle bir durumun gerçekleşebileceğinin söylenmesi dikkat çekti. Ayrıca raporda, baskından önce aşırı sağcı olarak nitelendirilen grupların liderlerine 500 bin dolar kripto para aktarıldığı ifade edildi.

Washington Post gazetesinin özel haberinde, Kongre polisi istihbarat biriminin 3 Ocak'ta gönderdiği 12 sayfalık bir rapora yer verildi.

İstihbarat raporunda, 6 Ocak'ta başkent Washington'da toplanacak on binlerce Donald Trump taraftarının, "seçim sonuçlarına ilişkin tepkilerini ortaya koymak için son şansları" duygusuyla hareket edebilecekleri vurgulandı.

Raporda, "Bu ümitsizlik ve hayal kırıklığı şiddete dönüşebilecek bir teşvik haline gelebilir. Önceki protestolardan farklı olarak 6'sında Kongre hedef olabilir" ifadelerine yer verildi.

Haberde, söz konusu istihbarat uyarısına rağmen 6 Ocak'ta Kongre etrafında yeterli güvenlik önleminin alınamamış olmasının "ciddi bir güvenlik açığına" işaret ettiği kaydedildi.

FBI, YABANCI ÜLKE VEYA GRUPLARIN KONGRE BASKININDA PAYI OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRIYOR

Öte yandan, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), Kongre baskınında yabancı ülke veya grupların bir şekilde katkısının olup olmadığını incelediği bildirildi.

NBC kanalına açıklama yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir FBI yetkilisi, baskından önce bazı aşırı sağcı grup liderlerine "kripto para" cinsinden 500 bin dolar para aktarımı tespit edildiğini kaydetti.

Söz konusu paranın kaynağının bir Fransız olduğunu kaydeden yetkili, paranın kimlere ne sebeple ulaştırıldığını ve söz konusu para transferleri ile Kongre baskını arasında bir bağ olup olmadığını soruşturduklarını belirtti.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri