DÜNYA

ABD'den skandal destek: "En tutarlı ortak"

Jeffrey, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "SDG, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz." diye konuştu.

"HER TÜRLÜ YASAL"

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye toplantısı öncesinde, gazetecilere açıklamalarda bulunan Jeffrey'e, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarını "güvenceye aldıkları" yönündeki açıklamasının uluslararası yasal dayanağı sorulunca, "Bunun, her türlü yasal olduğuna inanıyorum." yanıtını verdi.

"EN TUTARLI ORTAK SDG"

Suriye'deki Amerikan askerinin orada kalıp terör örgütü DEAŞ ile mücadelede "en tutarlı ortakları" olarak nitelendirdiği, terör örgütü YPG/PKK'nın omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Jeffrey, "Bizim için en önemli konu petrolün DEAŞ ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"YARDIM EDECEĞİZ"

Jeffrey, "SDG, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz.'' diye konuştu.

Jeffrey, İdlib'deki gelişmelerin ise son derece endişe verici olduğunu belirtirken, "Ülke genelinde bir ateşkese ihtiyacımız var. Bunun İdlib'den başlaması gerek." ifadesini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri