DÜNYA

ABD'den terör örgütü YPG'ye bir güzelleme daha

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye toplantısı öncesi 4 yıldır destek verdikleri terör örgütü YPG'den vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarını "güvenceye aldıkları" yönündeki açıklamasının uluslararası yasal dayanağı sorulan Jeffrey, "Bunun, her türlü yasal olduğuna inanıyorum" yanıtını verdi.

"YASADIŞI HİÇBİR ŞEY YAPMIYORUZ"

Suriye'deki Amerikan askerinin orada kalıp DEAŞ ile mücadelede "en tutarlı ortakları" olarak nitelendirdiği YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Jeffrey, "Bizim için en önemli konu petrolün DEAŞ ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Jeffrey, "SDG, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz'' diye konuştu.

"ATEŞKES İDLİB'DE BAŞLAMALI"

İdlib'deki gelişmelerin ise son derece endişe verici olduğunu belirten Jeffrey, "Ülke genelinde bir ateşkese ihtiyacımız var. Bunun İdlib'den başlaması gerek." ifadesini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri