DÜNYA

BAE'nin ilk Tel Aviv Büyükelçisi'nden İsrail Cumhurbaşkanı'na güven mektubu

Birleşik Arap Emirlikleri'nin ilk Tel Aviv Büyükelçisi olarak atanan Al Haca, güven mektubunu İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'e teslim etti. BAE'nin bu hamlesine Hamas ve İslami Cihad cephesinden sert tepki geldi.

İsrail Cumhurbaşkanlığı ofisine gelen Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Tel Aviv Büyükelçisi Muhammed Mahmud Al Haca, resmi törenle yapılan karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin tarafından kabul edildi.

BAE Büyükelçisinin güven mektubunu sunmasının ardından Rivlin ve Al Haca ortak basın açıklaması yaptı.

İsrail ile BAE arasındaki ilişkinin uzun süre sessizce geliştiğini belirten Rivlin, "Sabırla beklersek, bağlarımızı bir adım ileri götürebileceğimiz doğru zamanın geleceğine inandık. Aramızdaki dostluğu derinleştirmek için. Herkese açık hale getirmek için." ifadelerini kullandı.

Rivlin, BAE bayrağının İsrail Cumhurbaşkanlığında dalgalanması nedeniyle bugünün kendileri açısından "müthiş bir gün olduğunu" sözlerine ekledi.

HAMAS VE İSLAMİ CİHAD'DAN TEPKİ

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım yaptığı yazılı açıklamada, BAE tarafından atılan adıma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BAE'nin ilk Tel Aviv Büyükelçisi olarak atanan Muhammed Mahmud Al Haca'nın, güven mektubunu İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e teslim etmesini, "BAE'nin normalleşme hatasında ısrar etmesi" şeklinde yorumlayan Kasım, normalleşme sürecinin, İsrail'i Filistin halkına karşı suç işlemeyi sürdürmeye teşvik ettiğini kaydetti.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab da konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu gelişmenin, "Filistin davasına bir başka ihanet" ve "Filistin davasının yüz üstü bırakılması" şeklinde değerlendirdi.

Şihab, "Bu atama, İslam ümmetinin sabiteleriyle çelişmektedir ve utanç listesine eklenmiştir." ifadesini kullandı.

İsrail ile BAE arasında 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da düzenlenen resmi törenle "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

Bu anlaşmadan sonra BAE hükümeti, 24 Ocak'ta, ülkenin İsrail'deki Büyükelçiliğinin Tel Aviv'de açılması kararı almıştı.

İsrail, ilişkilerin normalleştirilmesinden sonra BAE Büyükelçiliği için Eitan Naeh'i geçici misyon şefi olarak Abu Dabi'ye atamıştı.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri