DÜNYA

Başbakan özel olarak istedi! O Türk dizisi Pakistan'da yayınlanacak

Pakistan Başbakanı İmran Han Diriliş Ertuğrul dizisinin kendi ülkesinin ulusal kanalı PTV'de yayınlanmasını istedi.

Arab News'e açıklama yapan Pakistan Yayıncılık ve Enformasyon Bakanı Firdevs Aşık Avan, sosyal, kültürel ve dini değerleri korumak için yapılan düzenlemeler kapsamında Başbakan Han'ın Türk dizi Diriliş Ertuğrul'un PTV'de yayınlanmasını talep ettiğini söyledi.

BATI YAPIMI DİZİLER İZLİYORUZ

Avan, Urduca dublajlı formatı PTV'de yayınlanacak dizinin İslam tarihinin gençler tarafından anlaşılmasına da yardım edeceğini belirterek, "Müslüman dünyasının kendi değerleri ve geçmişi olmasına rağmen biz hala Batı yapımı diziler izliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kendisinin katıldığı bir İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında, üyeler arasında sosyal ve kültürel ilişkileri ilerletmek amacıyla medya alanında iş birliğinin görüşüldüğünü dile getiren Avan, bu alanda yapılacak çalışmalara özel ilgi gösterildiğini ve bunun aynı zamanda Batı ülkelerindeki İslam algısını değiştirmekte de faydalı olduğunu sözlerine ekledi.

DİZİ DUBLAJ SÜRECİNDE

Avan, televizyon ve sinema alanındaki içeriklerin İslamofobi ile mücadelede de etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

PTV Uluslararası İlişkiler Direktörü Şazia Sikandar,  "PTV, diziyi Pakistan'da yayınlamak için Urduca yayın haklarını aldı. Şu an dublaj sürecindeyiz. Seyirciyi yakalayabilmek için seslendirme sanatçılarını dikkatle seçiyoruz." dedi.

Yorumlar
Günün Manşetleri