DÜNYA

Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye için batıya yalvardı

BAE'den ABD'ye gönderilen bir e-posta mesajında Abu Dabi yönetiminin Batılı dostlarından, Türkiye'nin Libya'daki faaliyetlerine karşın yardım istediği görülüyor.

Libya'da oynana oyunlar Türkiye'nin Ulusal Hükumet'e verdiği destekle tepe taklak olmuş durumda. Sinsi planları bozulan BAE, Mısır ve Fransa gibi ülkelerse ne yapacakları şaşırmış bir hale büründüler.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından ABD'ye gönderilen bir e-posta ortaya çıktı. Mesajda BAE'nin Türkiye'ye karşı ABD'den alenen destek istediği görülüyor. Libya noktasında ABD'nin yardımına talip olan BAE, batılı dostlarının Libya'da Birleşmiş Milletler tarafından meşru kabul edilen Ulusal Hükumet ve onu destekleyen Türkiye'nin engellenmesini istiyor.

BAE TÜRKİYE'Yİ BATILI DOSTLARINA ŞİKAYET EDİYOR

TRT World tarafından ele geçirilen bir e-postada; Abu Dabi'nin, ABD ile Türkiye'yi Libya'da karşı karşıya getirmeyi amaçladığı görülüyor.

BAE'nin ABD Büyükelçisi Yousef Al Otaiba adına Amerikalı yetkililere gönderildiği belirtilen e-postanın, koyu renkle yazılmış bölümünde, "Türkiye'nin Libya'daki faaliyetleri kontrol edilmedikçe, bu kolay bir şekilde kötüden daha kötüye gidebilir." denildi.

Otaiba’nın ABD yetkililere mesajı, BAE’nin Washington büyükelçiliğinin eski yasama işleri müdürü Hagir Elawad ve lobicilik firması Akin Gump tarafından 22 Haziran'da gönderilen bir e-postada iletildi. 

BAE'NİN KIŞKIRTMA POLİTİKASI: TÜRKLER MISIR'LA SAVAŞMAK İSTİYOR

Mesajda, "Türkiye, Sirte yakınlarında kışkırtmaya devam etti ve donanma gemilerini kıyıya sürdü. Analizimiz, Mısır'ın (Libya'ya) girmesi için kasıtlı olarak yapılıyor ve şu anda Mısır bunu ciddi olarak düşünüyor." denildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Bundan sonra Mısır ile Türkiye arasında doğrudan bir askeri çatışma yaşanabilir. Eğer kimse Libya'nın şimdi karmaşık olduğunu düşünüyorsa, bu durum onu 100 kat daha kötü hale getirecektir."

DARBECİ SİSİ YÖNETİMİNİN CUFRA BİLMECESİ

Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Türkiye destekli UMH ordusunun Sirte kentine ve Cufra Hava Üssü'ne operasyon düzenlemesinin, Kahire'nin 'kırmızı çizgilerini aşmak' anlamına geleceğini belirtmiş, Sirte'ye olası bir saldırı girişiminin, doğrudan Mısır'ın askeri müdahalesine neden olacağı yönünde sözler sarfetmişti.

''HER ŞEY HIZLA GELİŞİYOR VE ÇOK ENDİŞE VERİCİ''

Öte yandan söz konusu e-postada, Libya'yı işgal altında tutan darbeci Hafter'e Rusya'nın ve BAE'nin desteği görmezden gelinerek, şöyle denildi:

"Büyükelçi ve BAE liderliği Libya ile ilgili gelişmelerden büyük endişe duyuyor. Büyükelçi, mesajları Libya'yı izleyen herkesle paylaşmamı istedi ve bu mesajı hemen ilgili üyelerinizle paylaşmanızı istiyorum. Her şey hızla gelişiyor ve çok endişe verici."

TÜRKİYE'Yİ TERÖRÜ KULLANMAKLA SUÇLADILAR

Mesajda ayrıca, Türkiye'nin Libya'ya "teröristler" göndererek, ülkedeki çatışmayı tırmandırdığı ve Mısır'ın Akdeniz kıyılarına yakın bölgelerine gemiler konuşlandırarak bu ülkeyi çatışmaya çekmeye çalıştığı şeklinde asılsız iddialara yer verildi.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri