DÜNYA

Darbeci Sisi Fransa'ya boykot çağrısı yapan alimi tutuklattı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan aşağılık sözlerine İslam dünyasından tepki yağarken bazı Müslüman ülke liderleri işbirlikçi olmak uğruna tepkileri susturma yoluna gitti. Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbeyle indirerek başa geçen Sisi, Mısırlı Alim Mustafa el-Adavi'yi Fransa ürünlerine boykot çağrısı yaptığı gerekçesi ile tutuklattı.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, İslam'ı ve Müslümanları hedef alan açıklamaları ile Hz. Muhammed'e (SAV) hakaret içerikli karikatürlerin binaların duvarlarına yansıtılması, İslam dünyasında tepki ve protestolarıyla karşılandı.

Macron'a tepki olarak; Türkiye, Katar, Kuveyt, Cezayir, Sudan, Filistin ve Fas gibi birçok ülkede Fransız ürünleri boykot edilmeye başlanması teklifi geldi.

DARBECİ SİSİ FRANSA'YA BOYKOT İSTEMİYOR

Mısır'da askeri darbe ile iktidar olan Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ise, yaptığı açıklamada, Macron'un hakaret karikatürlerine sahiplenmesine tepki göstermiş ama boykot kararlarını eleştirmişti.

Fransa ile yakın ilişkilerini korumak isteyen Sisi, Mısır'da boykot çağrılarının kesilmesi yönünde talimatını verdi.

BOYKOT İSTEYENLE BİR BİR İÇERİ ALINIYOR

Sisi'nin bu çağrısı sonrası Mısırlı Alim Mustafa el-Adavi de Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulunduktan sonra Mısırlı yetkililer tarafından tutuklandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri