DÜNYA

Esed rejimi İdlib'de sivilleri vurdu!

Suriye'de Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, İdlib'de sivilleri hedef aldı.

Rejim güçleri, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Eriha ilçesi ile al Bara beldesine karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı düzenledi.

AA muhabirinin İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Esed rejiminin Eriha'ya düzenlediği saldırılarda bir sivil hayatını kaybetti, altısı yaralandı.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Yorumlar
Günün Manşetleri