DÜNYA

Koronavirüs en çok onlara yaradı! Servetlerine servet kattılar

Koronavirüs salgını bazı iş adamlarının servetlerine servet kattı. Salgından en karlı çıkan kişi Jeff Bezos oldu.

Koronavirüs bazılarını öldürürken bazılarını da ihya etti. İhya ettiklerinin başında Amazon'un sahibi Bezos var. Bezos sadece internet üzerinde artan satışlardan 25 milyar dolar kazandı.Hissesinin artışlarıyla birlikte Koronavirüsden 282 milyar dolar kazanıp bu salgından en karlı çıkan kişi oldu.

ABD'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dönemi boyunca bazı iş insanlarının servetleri toplam 282 milyar dolar artarken, şirketlerinin toplam değeri 3,2 trilyon dolara ulaştı.

Koronavirüsü salgını, gelir ve servet eşitsizliğini daha da artırıyor. Milyarder iş insanları bu dönem boyunca servetlerini ortalama yüzde 10 oranında artırırken, ülkede 26 milyondan fazla kişi işini kaybederek işsizlik fonuna başvurdu.

Bu durumdan en çok kar eden kişi, dünyanın en zengin kişisi olan Amazon'un kurucusu ve CEO''su Jeff Bezos oldu.

Mevzuat Çalışmaları Enstitüsü'nün (IPS) araştırmasına göre, Bezos'un serveti Covid-19 salgının ilk döneminde düşerken, internet üzerinden yapılan alışveriş oranlarının artmasıyla daha sonraki süreçte 25 milyar dolar artış gösterdi.

Bu dönemde Bezos'un sahip olduğu yüzde 15,1'lik Amazon hisseleri yüzde 31 oranında değer kazandı.

Bunun yanında elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın serveti yüzde 10 artarken, Musk'ın sahip olduğu yüzde 18,5'lik Tesla hisseleri de 2020 başından beri yüzde 73 oranında rekor bir yükseliş gösterdi.

ZOOM'UN SAHİBİ ERİC YUAN EN KARLI İSİMLERDEN OLDU

IPS verilerine göre virüs krizinden en karlı çıkan isimlerden biri de, konferans sistemiyle görüntülü konuşma imkanı sunan Zoom bilgisayar ve akıllı telefon uygulamasının sahibi Eric Yuan oldu. Yuan'ın serveti 1 milyar dolar artarak 2,58 milyar dolara ulaştı.

IPS'ye göre virüs salgını döneminde ABD'nin en zengin 34 milyarderinin serveti artış gösterirken, aynı raporda söz konusu kişilerin son 10 yıldaki servetleri ise yüzde 80,6 oranında yükseldi.

Yorumlar
Günün Manşetleri