DÜNYA

Savunma Bakanı, Trump'a ağır darbe indirdi

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkede devam eden protestolar nedeniyle köşeye sıkışan Donald Trump'a darbe sayılacak bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ile başlayan protestolarda ordunun görevlendirilmesi fikrinin aksine Savunma Bakanı Mark Esper, protestoları bastırmak için ordunun kullanması ve askerin sokağa inmesi taraftarı olmadığını açıkladı.

BUNU ESKİ BİR ASKER OLARAK SÖYLÜYORUM

Savunma Bakanı Esper gazetecilere yaptığı açıklamada, "Askerin bu aşamada kullanılması gerektiğini düşünmüyorum. Yeterli Ulusal Muhafız kapasitemiz var. Bunu sadece Savunma Bakanı olarak değil, aynı zamanda eski bir asker ve Ulusal Muhafızların eski bir üyesi olarak söylüyorum" ifadelerini kullandı.

ESPER, İSYAN YASASINA KARŞI

Esper, "Aktif görev kuvvetlerini kullanma seçeneği yalnızca son çare olarak ve sadece en acil ve korkunç durumlarda kullanılmalıdır. Şu an bunları gerektiren bir durumda değiliz. Ayaklanma ile ilgili olan isyan yasasının başlatılmasını desteklemiyorum" dedi.

Savunma Bakanı Esper, Ulusal Muhafız güçlerinin yerel yöneticilerle birlikte bu durumlarda sivil makamlara destek vermek için en uygunu zaman olduğuna inandığını belirtti.

Yorumlar 3 Yorum
Günün Manşetleri