DÜNYA

Suudi Arabistan'dan İsrail ile normalleşme açıklaması! Yolun sonunda...

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, barışı bahane ederek İsrail ile normalleşmenin gerekliliğinden bahsetti.

Suudi Arabistan işgalci terör devleti İsrail ile normalleşmeye hazırlanıyor...

Son olarak Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü'nün dün akşam video konferans yöntemiyle düzenlediği toplantıya katılan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, burada yaptığı konuşmada İsrail'le barışın olabileceğini söyledi.

"İSRAİL'LE NORMALLEŞME YOLUN SONUNDA GEREKLİ"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı konuyla ilgili yaptığı açıkmalada, "Biz barışa bağlıyız, barış bölge için stratejik bir gereklilik. İsrail'le normalleşme de yolun sonunda bunun bir parçası. Suudi Arabistan'ın 1981'deki önerisi ve Arap Barış Girişimi'nin önerisi de bu." ifadelerini kullandı.

Al Suud, "Bu nedenle biz daima normalleşmenin olacağını tasavvur ediyoruz. Ancak aynı şekilde Filistin devletini ve İsrail-Filistin barış planını da gerçekleştirmemiz gerek." diye konuştu.

Şu an İsrail ve Filistin'i müzakere masasına döndürmeye odaklanmak gerektiğini belirten Al Suud, kalıcı barış ve istikrara götüren tek yolun İsrailliler ve Filistinlilerin anlaşmasından geçtiğini ifade ederek, bu gerçekleşmezse, bölgede yaranın hep açık kalacağını söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN İSRAİL İLE NORMALLEŞMEYE YAKIN

Suudi Arabistan'ın yakın müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in eylül ayında İsrail ile normalleşme anlaşmaları imzalamasının ardından Riyad ile Tel Aviv arasında gayriresmi ve dolaylı bir yakınlaşma dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan'ın eski Washington Büyükelçisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Prens Bender bin Sultan'ın son dönemde Filistinli liderleri eleştiren ve Filistin meselesinde fırsatları boşa harcamakla suçlayan açıklamalarının da İsrail'in Suud sokağında kabul görmesi için bir tür zemin hazırlama çabası olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri