DÜNYA

Suudi Arabistan'dan Sisi'nin Türkiye karşıtı hamlesine destek

Suudi Arabistan yönetimi, Sisi'nin Libya'ya asker gönderme kararını destekleyen bir yazı yayınladı.

Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Libya ordusu, darbeci Hafter'in elindeki stratejik yerleri ele geçiriyor.

Bu durumdan rahatsız olan Hafter destekçisi darbeci Sisi yönetimi kontrolündeki Meclis'ten, Libya'ya asker gönderme kararı çıktı.

Suudi Arabistan merkezli Arab News haber sitesinde, Abdellatif El-Menawy'nin imzasını taşıyan "Mısır’ın Türkiye'ye güçlü askeri mesajı" başlıklı bir yazı yayınlandı.

''TÜRKİYE MISIR'I TEHDİT EDİYOR''

"Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir" diyen Sisi'ye destek yazısında, "Mısır'ın her zaman önce Mısırlıların güvenliğini, ardından Arap güvenliğini öncelediği" belirtildi.

UMH ordusunun Sirte'nin batısına askeri sevkiyat yaptığı bir dönemde yazıda, "Türkiye, Libya ve Akdeniz'de Mısır'ın kırmızı çizgilerini tehdit ediyor." denildi ve şu ifadelere yer verildi:

SİSİ'YE DESTEK

"Sisi'nin savaş tehdidi, ordusunu ülke dışında herhangi bir görevi yerine getirmeye hazır olmaya teşvik ediyor. Mısır'ın askeri doktrinine göre Mısır, asla tetikleyici veya saldırgan olmayacak. Mısır, bu süreçte Arap ve Afrika bölgelerindeki büyük ve olumlu rolünü düzeltmek isterken, ilk sinyal tamamen politiktir.

İkinci sinyal, Mısır halkına yöneliktir. Mısırlılar, hükümetin harcama önceliklerini eleştirdikten sonra Mısır ordusunun gücü halk için netleşti. Mısırlı büyük bir grup, ülkenin kullanılmaz olarak nitelendirdiği silahlara çok fazla para harcamasına tepki gösteriyordu.

Her zaman, her yerde ve her koşulda savaşmaya hazır olma Mısır ordusunun sağlam bir doktrinidir. Mısır, yabancı ülkelere, özellikle de Türkiye ve Etiyopya liderliklerine bir sinyal gönderiyor. Mısır ve ordusu ulusal güvenliğine yönelik tehditler konusunda asla sessiz kalmayacak."

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri