DÜNYA

Ukrayna'da Kurban ve Ramazan bayramları resmi tatil ilan edilecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ramazan ve Kurban bayramlarına resmi statü kazandırılarak bu günlerin tatil ilan edileceğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Basın Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, Kırım Tatarlarının sürgününün 76'ncı yıl dönümü nedeniyle Kırım Tatarlarının temsilcileriyle bir araya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ramazan ve Kurban bayramlarına ‘resmi bayram’ statüsü verilmesini öngören kararnameyi, önümüzdeki günlerde imzalamaya hazırlandığını duyurdu.

'KIRIM TATAR AİLESİ KENDİ VATANLARINDAN SÜRGÜN EDİLDİ'

1944 yılında yaşanan Kırım Tatar sürgünüyle ilgili mesaj veren Zelenski, “Sürgünün, Kırım Tatar halkının yaşadığı en korkunç trajedilerden biri olduğunu biliyoruz. Yüz binlerce Kırım Tatar ailesi, kendi vatanlarından sürgün edildi. Hayatını kaybedenleri ebediyen hatırlayacağız.” ifadelerinde bulundu.

KIRIM'DAN GÖÇ EDENLER İÇİN 500 BİN KONUT YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz 3 Şubat’ta Kiev’de yaptığı görüşmede, Kırım'dan göç etmek zorunda kalan aileler için Ukrayna’nın Herson kentinde 500 konut inşa edilmesine ilişkin mutabakat sağlandığını hatırlatan Zelenski, arazi tahsisi ve konutların inşası konusundaki çalışmaların sorunsuz şekilde devam ettiğini vurguladı.

YAKLAŞIK 2 MİLYOM MÜSLÜMAN YAŞIYOR

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi’nin verilerine göre, Ukrayna’da yaklaşık 2 milyon Müslüman yaşıyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri