DÜNYA

Yunanistan'dan AB'ye acil toplantı talebi

Yunanistan Türkiye'nin Akdeniz'de haklarını korumak için attığı adımları sebep göstererek Avrupa Birliği'nin acil koduyla toplantıya çağırdı.

Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler üzerine Avrupa Birliği'ne (AB) Türkiye konulu acil toplantı çağrısında bulunduğu öğrenildi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ankara ile yaşanan sondaj krizinin üye ülkelerle görüşüleceği kaydedildi.

AK PARTİ'DEN ANINDA TEPKİ GELDİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı “Yunan tiyatrosu”na çevirmesine izin vermemelidir" dedi.

''YUNANİSTAN DİPLOMASİYİ YUNAN TİYATROSUNA ÇEVİRDMEYE ÇALIŞTI''

Çelik Türkiye'nin diplomasi yolunu tercih etmesine karşılık Yunanistan'ın gerilimi tırmandırmaya çalıştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu; diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük iyi niyetli adımlar attı.Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi “Yunan tiyatrosu”na çevirmeye çalıştı.

''TÜRKİYE'NİN İYİ NİYETİ SUİSTİMAL EDİLDİ''

Yunanistan Türkiye'nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti.Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye'nin Libya ile Doğu Akdeniz’de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye'nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur." 

''FAALİYET ALANI MAVİ VATAN İÇİNDE, YUNANİSTAN'I İLGİLENDİREN BİR DURUM YOK''

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarının devamı şu şekilde:

"Gelinen noktada, Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmak ve önceden planlanan çerçevede faaliyetleri sürdürmek üzere kararlı bir şekilde harekete geçmiştir. Yapılan faaliyetler Mavi Vatan içindedir. Yunanistan’ı ilgilendiren bir konu yoktur.

''YUNANİSTAN'IN HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI YOKTUR''

Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan'ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, “Yunan siyasi tiyatrosu’”nun aleti olmamalıdır.

Yunanistan’ın Türkiye'nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur. Bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi gibi bir iddia uluslararası hukukun hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı."

Yorumlar 2 Yorum
Günün Manşetleri