EKONOMİ

ABD merkezli bankadan dikkat çeken dolar yorumu! Yüzde 20 değer kaybedecek

Koronavirüse karşı geliştirilen aşının hazır olması durumunda dünya piyasalarında değişimler olacağına dikkat çeken Citibank, 2021 yılında doların yüzde 20 seviyeside değer kaybına uğrayacağını açıkladı.

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına çare olması beklenen aşılar rezerv para birimi doları da etkileyecek.

Merkezi ABD'de bulunan ve dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen Citibank'ın analizine göre Covid-19 aşıları dolarda değer kaybına neden olacak.

AŞILAR PİYASAYA SÜRÜLDÜĞÜNDE...

Citibank'a göre 2021 yılında dolardaki değer kaybı yüzde 20'ye ulaşabilir. Bankanın araştırma notunda, "Güvenilir ve geniş kitleler tarafından ulaşılabilir aşılar piyasaya sürüldüğünde, doların yapılsal olarak aşağı yönlü trendinin katelize olacağını düşünüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

DOLARIN DÜŞÜŞ TRENDİNİN HIZLANMASI...

Araştırmada şu sözlerle devam etti: Bu noktadan yola çıktığımızda, doların düşüş trendinin hızlanması ve 2021'de yüzde 20'ye kadar değer kaybı bekleniyor.

MODERNA: KORONA AŞISI YÜZDE 94.5 ETKİLİ

Aşı şirketi Moderna dün yaptığı açıklamada koronavirüse karşı yüzde 94.5 oranında etkili bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu. Geçen haftada ABD'li ilaç devi Pfizer ve Alman ortağı BionTech'in geliştirdiği RNA bazlı aşının yüzde 90 oranında başarı sağladığı duyurulmuştu.

Yorumlar
Günün Manşetleri