EKONOMİ

Benzin ve motorine bir indirim daha! Akaryakıtta çifte indirim

Son günlerdeki akarkayıt fiyatlarında yaşanan indirim vatandaşın yüzünü güldürürken bir müjdeli haber daha geldi. Edinilen bilgilere göre Cuma günü gece yarısından itibaren yeni bir indirim dalgasının daha pompaya yansıması bekleniyor.

Suudi Arabistan'ın üretim arzını sürekli arttırması üzerine petrolün varil fiyatlarında yaşanan düşüş ülkelerin pompa fiyatlarına da yansımaya başladı.

Bu sebeple Türkiye'de geçtiğimiz günlerde büyük oranlı indirimler yapılmıştı.

CUMA GECE YARISINDAN İTİBAREN İNDİRİM GELİYOR

Geçtiğimiz hafta en büyük petrol üreticisi ülkelerinin arasında başlayan savaşların ardından akaryakıt fiyatlarının çakılması indirimleri beraberinde getirmeye devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarına indirim üstüne indirim geliyor. Son olarak Cuma gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinde 19 kuruş, benzinde ise 16 kuruş indirim bekleniyor.

AKARYAKITTA SON FİYATLAR NASIL OLACAK?

İndirimle ortalama motorin litre fiyatı Ankara'da 5,48 liradan 5,29 liraya, İstanbul'da 5,38 liradan 5,19 liraya, İzmir'de 5,50 liradan 5,31 liraya düşecek.

Benzinde ise fiyatlar İstanbul'da 5,35 liradan 5,19 liraya, İzmir'de 5,45 liradan 5,29 liraya, Ankara'da 5,44 liradan 5,28 liraya inecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri