EKONOMİ

Berat Albayrak duyurdu! 4 milyondan fazla aileye biner lira nakdi yardım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını döneminde alınan ekonomik tedbirler hakkında bilgi verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan ekonomik önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

TOPLAM DESTEK TUTARI 200 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Ekonomik istikrar kalkanı kapsamında aldığımız adımların geldiği noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Vergi ötelemeleri, ticari hayatın aksamaması için devreye alınan tedbirler, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, bireysel ihtiyaç desteği, esnaf destek paketimiz üretim gücümüze ve esnafımıza koruma kalkanı sağladı. Bu kapsamda bugüne kadar attığımız adımların toplam tutarı 200 milyar TL’ye ulaştı.

4 MİLYONDAN FAZLA AİLEYE NAKDİ YARDIM

Şu anda 4.4 milyon ailemize 1000 lira destek yardımında bulunduk. Ayrıca destek kapsamına girmeyen ancak bu dönemde gelirini, işini kaybeden vatandaşlarıza da 1000 lira nakdi yardım yapacağız. Ve bu kapsamda e-devlet üzerinden başvuruları başlattık.

4 MİLYONA YAKIN VATANDAŞ BAŞVURDU

Vatandaşlarımızın bireysel ihtiyaçları için devreye aldığımız Temel İhtiyaç Desteği kapsamında şu ana kadar 3 milyon 977 bin vatandaşımıza 22 milyar 295 milyon lira kaynak sunuldu. Bunun yanında Esnaf Destek Paketi için 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. Tam 448 bin 148 esnafımıza 8 milyar 390 milyon lira finansman tahsisi yapıldı.

ESNAFA SUNULAN FİNANSMAN DESTEĞİ 16 MİLYARI AŞTI

Paraf ticari kart için de esnafımızdan 324 bin 814 başvuru geldi, 303 bin 565 esnafımıza kartları tahsis edildi. Paraf Kart’la beraber esnafımıza sunduğumuz finansman desteği toplam 16 milyar 861 milyon liraya ulaştı.

İşletmelerimize sunduğumuz KGF kefaletli İş’e Devam Desteği kapsamında da başvurular 143 bin 769 firmaya ulaştı. Bu kapsamda 119 bin 804 firmamıza 107 milyar 412 milyon lira finansman tahsis edildi. Finansman tahsis edilen firmalarımızın yüzde 96’sını KOBİ’lerimiz oluşturdu.

EN KISA ZAMANDA VİRÜSTEN KURTULACAĞIZ

Virüsün etkisini yayılma hızını kırdık. Tüm sağlık çalışanlarımızın ve bakanlığımızın eşsiz gayretleri sayesinde inşallah en kısa zamanda bu virüsten kurtulan ülkeler arasına gireceğiz.

Bu süreçte ekonomiden sağlığa bu alanlarda sergilenen performans, milletimizin ortaya koyduğu eşsiz dayanışma fotoğrafı ve devletimizin dünyaya uzattığı yardım eli ülkemize karşı büyük teveccüh ve güven oluşturdu.

Bu güvenin ekonomik yatırımlara güçlü işbirliklerine dönüşeceğine dair oldukça güçlü sinyaller alıyoruz.

Ayakta tuttuğumuz üretim gücümüz, krizlerden sonra hızlı toparlanma refleksine sahip piyasalarımız ve sağlam ekonomik altyapımızla kovid19 sonrası için büyük bir potansiyelimiz olduğunu görüyoruz.

İşte bu potansiyeli en iyi şekilde nasıl hayata geçirir, işlerimize nasıl döneriz tüm bunları detaylı olarak konuşacağımız genişletilmiş finansal istikrar ve kalkınma komitesi toplantısını önümüzdeki hafta gerçekleştireceğiz.

Ramazanı şerife kavuştuk. Rabbim bu mübarek günlerde ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa rahmetiyle muamele etsin. Bizi bu hastalıktan bu sıkıntılardan kurtararak bayrama kavuştursun. Ramazanı şerifiniz mübarek olsun kalın sağlıcakla.

Yorumlar
Günün Manşetleri