EKONOMİ

Berat Albayrak gururlandıran gelişmeyi duyurdu! Avrupa devlerini bile geride bıraktık

Türkiye'nin Sanayi Üretimi Endeksindeki yüzde 17,6'lık artışla Avrupa'da ilk sırada yer almasını yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ''Ekonomik göstergelerdeki güçlü toparlanma karamsar beklenti içerisinde olanları inşaallah bir kez daha hayal kırıklığına uğratacak.'' dedi.

Sanayi üretim endeksi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde normalleşme döneminin başladığı haziranda aylık bazda yüzde 17,6, yıllık bazda yüzde 0,1 arttı.

''KARAMSAR BEKLENTİ İÇİNDE OLANLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK''

Ekonomideki sevindiren gelişmeyi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından değerlendirdi. Albayrak, yaptığı paylaşımda "Sanayi Üretimi Endeksindeki %17,6’lık artışla Türkiye, haziran ayında Avrupa sıralamasında  ilk sırada yer aldı. Öncü ekonomik göstergelerdeki güçlü toparlanma, büyüme rakamlarıyla ilgili karamsar beklenti içerisinde olanları inşaallah bir kez daha hayal kırıklığına uğratacak." ifadelerine yer verdi.

Bakan Albayrak, paylaşımında, sanayi üretim endeksi verileriyle ülke karşılaştırmasının yapıldığı tabloya da yer verdi. 

Buna göre, endekste aylık bazda yüzde 17,6'lık artış gösteren Türkiye'yi, yüzde 17,1'lik artışla Macaristan ve yüzde 14,5'lik artışla İspanya izledi. Tabloda Avrupa Birliği toplamı yüzde 9,1'lik artış olarak yer alırken, listenin son sırasında yüzde 2,3'lük düşüşle Norveç dikkati çekti. 

Yorumlar
Günün Manşetleri