EKONOMİ

Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin bomba iddia: Erdoğan doğru bilgilendirilmiyordu! Albayrak toplantıya çağrılmadı

Reuters'ın ulaştığı kaynaklardan Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin şok eden iddialar ortaya atıldı. Habere göre Naci Ağbal ve bir grup AK Partili yetkilinin Erdoğan'a ekonomi ile ilgili sunum yaptığı ve Berat Albayrak'ın bu toplantıya davet edilmediği öğrenildi. Haberde dikkat çeken bir diğer nokta ise Erdoğan'ın doğru bilgilendirilmediği iddiasıydı...

Reuters, dört kaynağa dayandırdığı haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) başkanını 6 Kasım Cuma günü değiştirme kararını, ekonominin hassas bir durumda olduğunu anlatan sunumların ardından aldığını öne sürdü.

NACİ AĞBAL VE BAZI AK PARTİLİLER ERDOĞAN'IN ERİYEN DÖVİZ REZERVİNE İLİŞKİN UYARDI

Reuters'a konuşan ve olayların gidişatından haberdar olan dört kaynağın aktardığına göre Naci Ağbal, kendisiyle beraber başka üst düzey AK Partililerin Erdoğan'a döviz rezervlerinin eridiğini aktarmasının ardından TCMB başkanlığına atandı.

ERDOĞAN'A TL'NİN 1 YILDA YAŞADAĞI DEĞER KAYBI ANLATILDI

Haberde en az iki gün boyunca yapılan sunumlarda Erdoğan'a yabancı yatırımın ülkeye getirilmesinde sıkıntı yaşandığı ve Türk Lirası'nın yılın başından beri yüzde 30 değer kaybettiğinin anlatıldığı iddia edildi.

BU BİLGİLENDİRMELERİN ARDINDAN ERDOĞAN MURAT UYSAL'I ÇAĞIRDI

Reueters'ın haberine göre Erdoğan bu sunumların ardından alarma geçti; 6 Kasım Cuma günü o dönem Merkez Bankası başkanı olan Murat Uysal'ı yanına çağırarak döviz rezervlerinin bu yıl neden yarıya indiğini ve bununla ilgili ne yapmayı düşündüğünü sordu.

Reuters'ın konuştuğu kaynaklar, bu konuşmanın ardından Erdoğan'ın Uysal'ı görevden almaya ikna olduğunu belirtti.

BERAT ALBAYRAK TOPLANTIYA DAVET EDİLMEYİNCE İSTİFA ETTİ

Berat Albayrak o iki toplantıya çağrılmayınca Berat Albayrak'ın ise Uysal'ın görevden alınmasının ardından gerçekleştirilen iki toplantıya davet edilmemesinin ardından istifa ettiği öne sürüldü.

UYSAL-AĞBAL DEĞİŞİKLİĞİ SAATLER İÇİNDE OLDU

AK Parti'ye yakın bu kaynaklara göre Uysal'ın görevden alınması ve eski maliye bakanı Naci Ağbal'ın TCMB başkanlığına atanması birkaç saat içinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı'nın konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiği aktarıldı.

ERDOĞAN'A İŞSİZLİK DALGASI UYARISI YAPILDI

Aynı kaynaklar aynı zamanda Erdoğan'ın gelmesi beklenen işsizlik dalgası konusunda da uyarıldığını ifade etti. Habere göre ayrıca bu sunumlarda iş dünyasının işten çıkarma yasağının kaldırılmasının ardından büyük bir işsizlik dalgasının gelmesinden çekindiği de Erdoğan'a bildirildi.

'ERDOĞAN EKONOMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMİYORDU'

Haber ajansının konuştuğu üç kaynak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi konusunda doğru bir şekilde bilgilendirilmediğini öne sürdü. TCMB başkanlığına yapılan atamanın ardından Berat Albayrak, hazine ve maliye bakanlığı görevinden 8 Kasım Pazar günü istifa etmişti.

Albayrak'ın istifasının hafta sonu Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen iki toplantıya davet edilmemesinin ardından geldiği iddia edildi.

Albayrak'ın istifasının ardından 9 Kasım Pazartesi günü geç saatlerde hazine ve maliye bakanlığına Lütfi Elvan atandı.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri