EKONOMİ

Dolar 7'nin altını nihayet gördü! ABD'li banka Morgan Stanley'den bomba tahmin

Dolar 6 ay sonra ilk kez 7'nin altını gördü. Daha önce yaptığı bir tahminde doların 7 liraya kadar gerileyeceğini söyleyen ABD'li banka Morgan Stanley, değer kaybının devam edeceğini söyledi.

Dolar kuru uzun bir aradan sonra 7 Türk Lirası'nın altını gördü. Bu seviye en son 6 ay önce görülmüştü.

Dolarda güncel durum bu şekildeyken, dünyanın önde gelen yatırım bankaları arasında yer alan Morgan Stanley, TL’nin dolar karşısında alacağı yeni pozisyon ile ilgili hazırlanan çok önemli raporu kamuoyuna duyurdu.

Morgan Stanley'in Türkiye ile ilgili hazırladığı kapsamlı raporda, Kasım ayında ekonomi yönetiminde gerçekleşen değişiklik sonrasında banka tarafından doların 7 TL'ye gerileyeceği öngörüsünde bulunduğunu hatırlatıldı ve şimdi bu seviyenin de altına inme olasılığının belirdiği kaydedildi.

Morgan Stanley uzmanları, enflasyondaki yükselişin önümüzdeki aylarda da sürmesini ve Nisan'da yüzde 15,8'e çıktıktan sonra gerilemesinin beklediklerini belirttiler.

!!MERKEZ BANKASI 100 BAZ PUAN FAİZ ARTTIRABİLİR!!

Morgan Stanley, enflasyondaki bozulma nedeniyle Merkez Bankası'nın 100 baz puan daha faiz artırımı yapabileceği tahmininde bulundu.

Raporda, faiz artırımının Merkez Bankası'nın şubat değil mart toplantısında gerçekleşebileceği belirtildi. Morgan Stanley, 100 baz puanlık olası bir faiz artırımının TL'nin daha da değerlenmesini sağlayacağını kaydetti.

“FAİZ ARTIRIMINDAN KAÇINMAK İÇİN OLANAK SAĞLIYOR''

Bununla birlikte uluslararası yatırım kategorizasyonunda Türkiye ile ayın klasmanda yer alan Rusya, Güney Afrika ve Brezilya'da faizlerin negatifte bulunduğu ve bunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na, faiz artırımından kaçınmak için alan sağladığı da ifade edildi.

Morgan Stanley, önümüzdeki döneme dair belirsiz olan noktalardan birinin, enflasyonun Nisan'da zirve yapması sonrasında Merkez Bankası'nın erken davranarak faiz indirimlerine başlayıp başlamayacağı olduğunu da vurguladı.

Yorumlar
Günün Manşetleri