EKONOMİ

Dolar güne nasıl başladı piyasalarda son durum

Türkiye'de ve dünyada yaşanan önemli gelişmeler dövizde hareketliliğe neden oluyor. Son olaylardan sonra piyasalarda son durum ne? Dolar kaç lira?

Küresel piyasalarda Çin corona virüs endişeleri kaynaklı geçen haftanın başından beri görülen satış baskısı bugün alınan önlemlerin ekonomik etkileri sınırlayabileceği beklentileri bulunuyor. Dolar güne 5,99 Türk Lirası ile başladı.

Öte yandan ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla New York federal mahkemesinde yargılanan Halkbank’ın hisseleri, temyiz mahkemesinin bankanın talebi doğrultusunda duruşmaları askıya alma kararının ardından yüksek primli işlem gördü. Bu da içeride piyasalar üzerinde olumlu havayı destekleyen unsurlardan biri oldu.

Çin Merkez Bankası ise piyasalara nakit enjekte edip, bazı temel kredi faiz oranlarını düşürdü. Ancak yatırımcılar hala corona virüsünün yayılmasından endişeli.

Petrol fiyatlarının Ocak ayı başındaki 72 dolardan 55 doların altında gerilemiş olması ise gelişmekte olan ülkeler genelinde olumsuz fiyatlamaya neden olsa da Türkiye özelinde olumlu bir gelişme.

Yorumlar
Günün Manşetleri