EKONOMİ

Dolar kuru tarihi anlaşmaya kilitlendi

Önceki gün 5.89'un üzerine tırmanan dolar 15 Ocak 2020 Çarşamba gününe 5.88'den başladı. Piyasalar, Çin-ABD arasında imzalanacak ticaret anlaşmasının detaylarına kitlendi.

Kasım ayında Sanayi Üretim Endeksi, yüzde 5.8'lik beklentiye karşın, yıllık yüzde 5.1 yükseldi. Dolar/TL kasım ayı sanayi üretim verilerinin beklentileri karşılamamasıyla 5.89'un üzerine tırmanmıştı. Dolar yeni güne ise 5.8876 liradan başladı. 

ANLAŞMA NET DEĞİL

Bugün gözler Beyaz Saray'da imzalanacak ABD-Çin Birinci Aşama Ticaret Anlaşması'nda olacak. Anlaşmanın imzalanacağı önceden açıklandı.

dolar

Dolayısıyla sadece imzaların atılması piyasalarda muhtemelen önemli bir etkiye yol açmayacak.  Ancak anlaşmanın detayları ve kapsamı, bazı bilgiler sızdırılmış olsa da, tam olarak bilinmiyor. Anlaşma detayları iki ülke arasında devam eden ticaret geriliminin kalıcı olarak sona ermesi yolunda ne kadar büyük bir adım atılıp atılmadığını gösterecek. 

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Yurtiçinde ise aralık ayı konut satış istatistikleri açıklanacak ama bunun kurda bir etkisi olması beklenmiyor. Piyasalar artık yarın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun alacağı faiz kararını bekliyor.

ALTINDA SON DURUM

Çeyrek altın: 477,23 Lira

Yarım altın: 954,46 Lira

Gram altın: 293,82 Lira

Cumhuriyet altını: 1.961,00 Lira

Yorumlar
Günün Manşetleri