EKONOMİ

Erdoğan'dan Merkez Bankası'nın dolar rezervlerine ilişkin açıklama

Son günlerde Merkez Bankası'nın dolar rezervleri üzerinden başlatılan ve Berat Albayrak ismini karalamaya yönelik olarak düzenlenen algı operasyonlarına sert sözlerle yüklenen Erdoğan, Merkez Bankası'nın salgın döneminde aldığı kararları açıklayarak ''Bu işlemlerin tamamı piyasa kuralları çerçevesindedir ve hukuka uygundur. Ne dövizin buharlaşması ne haksız kazanç söz konusudur.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İzmir İl Kongresi'nde Berat Albayrak üzerinden oluşturulmaya çalışınan kirli manipülasyonu tokat gibi sözlerle çökertti.

Albayrak, döneminde Merkez Bankası'nın dolar rezervlerine ilişkin ortaya atılan ve aslı olmayan iddialara tek tek yanıt veren Erdoğan, ''Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var.'' dedi.

Erdoğan, CHP'ye ve kirli algı ortaklarına şu sözlerle yüklendi:

Bunlar sahtekar. Şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi sıfırlandı, sıfırın altına düştü. Göreve geldiğimizde 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı.

Şimdi, 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95'e indik. Biz yine 132'ye de 200'e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz.

Biz birbirimizle dayanışma halindeyiz, kendi işimizi kendimiz görürüz. Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var.

Küresel sağlık krizinin damgasını vurduğu 2020'de hem arz hem talep cephesinde şoklar yaşayan dünya ekonomileri derinden sarsıldı.

Berat Bey de hukuk çerçeveisnde bugün itibariyle yargıda hakkını arayacaktır. Aynı şekilde ben de birçok davalar açtım, açtığım her davayı da kazanıyorum.

Biz bunların kendilerini en kritik konularda bilgilendirdimizde ne yaptıklarını da biliyoruz. Kafası karışmış olabilecek vatandaşlarımız için döviz rezervi konusuna açıklık getirmek istiyorum.

Salgınla birlikte uluslararası alanda ortaya çıkan finansal dalgalanmalara karşı tedibr geliştirmesi gerekiyordu. Planlı ve kontrollü döviz işlemleri yapıldı.

Bu işlemlerin tamamı piyasa kuralları çerçevesindedir ve hukuka uygundur. Ne dövizin buharlaşması ne haksız kazanç söz konusudur.

Bu döviz işlemleri sayesinde ülkemiz uluslararası alanda, hedeflerine bağlı kalmayı başardı.

Yorumlar
Günün Manşetleri