EKONOMİ

Esnaftan Erdoğan'a mesaj: HES kodu ile kapılarımızı açalım

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Bendevi Palandöken, esnafın pandemi döneminde yaşadığı sıkıntıları bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'a anlattı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Bendevi Palandöken, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul Vahdettin Köşkü'nde kabul edildi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, görüşmenin çok olumlu bir havada geçtiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a korona sebebiyle 6 maddelik bir dosya sunduğunu duyurdu.

KREDİLER

Sunduğu dosya içeriği hakkında bilgi veren Palandöken, salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları ve ödeyemedikleri kredi taksitlerinin bir yıl süre ile faizsiz ertelenmesini, kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlara da en az 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi desteği sağlanmasını talep ettiklerini belirtti.

Palandöken, dosyadaki diğer maddeleri şöyle sıraladı:

KİRA DESTEĞİ GENİŞLEYEREK DEVAM ETTİRİLSİN

Esnaf ve sanatkarlarımıza sağlanan doğrudan nakit ve kira desteği kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir.

FATURALAR BİR YIL FAİZSİZ ERTELENSİN

Sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, su, doğalgaz fatura bedelleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmelidir.

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN HES KODU ÖNERİSİ

Kısıtlamalar nedeniyle faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet, kafe, kır bahçesi, elektronik oyun salonları, bilardo salonları ve halı saha işletmecileri ile hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelere müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirilerek faaliyetlerinin başlamasına olanak sağlanmalıdır.

İNDİRİMLİ AKARYAKIT

Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır.

SİGORTA PRİM BORC

Sigorta prim borcu bulunan Uesnaf ve sanatkarlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sağlayan uygulama 1 yıl süreyle uzatılarak devam ettirilmelidir.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri