EKONOMİ

EYT'nin maliyeti dudak uçuklattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumartesi günü yaptığı konuşmasında EYT meselesine kapıları kesin bir dille kapattı. EYT'nin maliyeti ise Erdoğan'ın haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesine dair yaptığı konuşmasında ''Seçimi kaybetsek bile ben bu işte yokum'' demişti.

Çalışma arkadaşlarına bu teklifte ısrar etmemelerini söyleyen Erdoğan ''Bu hesap kötü, şer, zararlı bir hesaptır'' diyerek EYT'nin maliyetine dikkat çekmişti.

MALİYET 100 MİLYAR LİRADAN FAZLA

Sosyal güvenlik uzmanları 5 ila 6 milyon kişi olduğu tahmin edilen EYT'lilerin maliyeti en düşük emekli maaşı olan bin 600 lira üzerinden hesaplansa bile yıllık  100 milyar liradan daha fazla olacağını söylüyor. 
 
Şu anda bilinen rakamlara göre fatura en az 113 milyar TL.

Sosyal güvenlik sisteminde sürekli açığa yol açan Eylül 1999 tarihinden önceki uygulama ile kadın 20, erkek 25 yıl sigortalılık ve 5 bin gün prim şartını yerine getirerek emekli olabiliyordu.

Bu ise uzun süreçte ülke ekonomisine tamiri zor hasarlar bıraktı. 

YAŞA NASIL TAKILDILAR?

1999'dan sonra üçüncü bir şart olarak yaş şartı getirildi. Emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60'a, prim gün sayısı 7 bine yükseltildi. 8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde de 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi.

Yaş sınırı Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kapsamındakiler için de uygulandı. 23 Mayıs 2002'den geçerli olmak üzere yeni bir kademeli geçiş takvimi kabul edildi. SGK'nın uygulaması sürerken muhalefetin de kışkırtmasıyla bir kampanya başlatıldı. Muhalefet, kanun teklifi verdi, komisyon kurulmasını istedi. Ama komisyon kurulması ve teklifler devlete büyük maliyet getireceği için AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

UZUN VADEDE ZARAR 754 MİLYAR

Emeklilikte yaşa takılanların sayısının 6 milyona yakın olduğu belirtiliyor. İlgili devlet kurumlarının yaptığı ileriye yönelik projeksiyonlarda ise bu durumdakilerin emekli olmaları ve 20 yıla yakın maaş almaları durumda devlete gelecek ağır yük ise yıllık 754 milyar lirayı geçiyor.

Başkan Erdoğan konu her gündeme geldiğinde devlete getireceği ağır yükü dikkate alarak erken emekliliğe karşı çıktı. Erdoğan bu arada Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Vedat Bilgin'e araştırma yapması talimatı verdi. Taraflarla görüşen Bilgin'e, EYT ile ilgili sunulan bir raporda bu durumdakilerin sayısının 5 milyon 954 bin 225 kişi olduğu ileri sürüldü.

EYT
Yorumlar 17 Yorum
Günün Manşetleri