EKONOMİ

İflastan etkilenen otellere kredi desteği verilecek

İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook'un iflası sonrası Türkiye'de 21 bin kişinin bu durumdan etkilendiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, operasyon durdurma işleminden zarar gören işletmeler için acil kredi paketini devreye alacaklarını söyledi.

İngiliz turizm şirketi Thomas Cook'un iflası üzerine gözler, şirketin Türkiye ortaklarına çevrilirken krizden zarar gören otellere ilk destek açıklaması Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan geldi. Bakan Ersoy'un açıklamaları ise şöyle;

"İflas kararı sonrası önceliğimiz buradaki turistlerin sıkıntı çekmeden ülkelerine geri dönmeli.

Ödemeler İngiliz kamu otoritesi güvencesi altında.O yüzden bu yolculardan ücret talep edilmemesi gerekiyor. Edenler hakkında yasal işlem başlatacağız.

Otellerin alacaklarına ilişkin hızlı bir kredi paketi devreye alacağız.

Türkiye'deki 21 bin ingiliz yolcu bu iflastan etkilendi. Bu sayıya Almanya, Norveç ve Rusya'da eklenirse rakam 80 bini bulabilir.İflas kararı sonrası önceliğimiz buradaki turistlerin sıkıntı çekmeden ülkelerine geri dönmeli.

Otellerin alacaklarına ilişkin hızlı bir kredi paketini devreye alacağız. Bu konuyla ilgili de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile de telekonferans yapıldı. Kredi paketinin kapsamı 50 milyon euro olabilir."

Yorumlar
Günün Manşetleri