EKONOMİ

Pandemi en çok bankalara yaradı! İlk üç çeyreğin karı açıklandı

Koronavirüs salgını döneminde BDDK’nın toplu verilerine göre bankacılık sektörü beklentileri aşarak yılın ilk üç çeyreğinde 46 milyar 254 milyon TL net dönem karına ulaştı.

Koronavirüs salgını döneminde BDDK’nın toplu verilerine göre bankacılık sektörü beklentileri aşarak yılın ilk üç çeyreğinde 46 milyar 254 milyon TL net dönem karına ulaştı.

Son 5 yılın verileri incelendiğinde salgının banka karlılığını etkilemediği ve bankacılık sektörünün karlılık rekorunu salgının etkili olduğu 2020 senesinde de yenilediği görülüyor. 

VATANDAŞIN BANKALARA OLAN BORCU ARTIYOR

Bankalar pandemi süreci sonrasında hızla “normalleşip” süreci kayıpsız atlatırken aynı durumu çalışanlar açısından söylemek mümkün görünmüyor.

Kredi faizlerinin düşürülmesiyle tetiklenen konut ya da taşıt kredilerinin artmasının dışında insanların acil nakit ihtiyaçlarının ölçülmesinde önemli bir veri oluşturan ihtiyaç kredilerinin de pandemiyle birlikte arttığı bilançolarda gözlemlenebiliyor.

Yoksullaşma ve geçim sıkıntısı artışına paralel olarak ihtiyaç kredisi kullanımlarının 2020 senesinde diğer yıllara göre çok daha keskin arttığı BDDK verilerine yansıyor.


 

Aynı dönemde kredi kartı kullanımı, kredi kartı müşteri sayısı ve vatandaşların bankalara olan kredi kartı borçları da yüksek oranlarla artmaya başladı.

BDDK’nın sunduğu bankaların kredi kartı alacakları verisinden yararlanıldığında ve inişe geçen elektronik perakende gibi ithalata dayalı tüketim rakamları göz önüne alındığında insanların temel ihtiyaçlarından kaynaklı olarak kredi kartlarına daha fazla başvurduğu ve bankaların kredi kartı alacaklarının yükseldiğini gözlemlemek mümkün.

Buna rağmen takipteki kredi kartı borçlarının geçtiğimiz seneye göre değişmemesi ise kredi kartı borçlarının yasal takibe düşme gün sayısının 90 günden 180 güne çıkarılmasıyla alakalı ve dolayısıyla banka bilançolarına yansımamış oldu.

Yorumlar
Günün Manşetleri