EKONOMİ

Ticaret savaşlarını bitiren anlaşma!

ABD Devlet Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ticaret anlaşması imzalandı.

'Ticaret Savaşı'na götüren 18 aylık zorlu bir süreci sonlandıran 86 sayfalık birinci faz anlaşmasını ABD Devlet Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Beyaz Saray'da düzenlenen bir törenle imzalandı.

200 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Yeni varılan anlaşma kapsamında ABD, 15 Aralık’ta açıkladığı ve 160 milyar dolar değerinde Çin menşeli tüketici ürününe ek vergi uygulama kararından vazgeçecek.

Bunun karşılığında Çin, gelecek 2 yıl içinde ABD’den 200 milyar dolar değerinde mal ve hizmet satın alma taahhüdü veriyor.

200 milyar dolarlık mal ve hizmet birden çok kategori kapsayacak; 75 milyar dolar değerinde imalat ürünleri, 50 milyar değerinde enerji, 40 milyar dolar değerinde tarım ürünleri ve 35-40 milyar dolar değerinde hizmet satın alınacak.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Ocak’ta sosyal medya sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük bir ticaret anlaşmasını imzalamaya çok yakın” olduklarını söylemişti.

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARET SAVAŞI

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Mart 2018'de Çin'den ithal edilen bazı ürünlere yaptığı ilave tarifelerle başlamıştı.

Ticaret savaşı, soya fasulyesinden otomotiv parçalarına, teknoloji şirketlerinden Çin'in teknolojide yerlileşme programı "Made in China 2025" ve kilit öneme sahip teknolojilerin üretilmesinde rol alan nadir elementlerin koz olarak taraflar arasında kullanılmasına kadar genişlemişti.

Yorumlar
Günün Manşetleri