EKONOMİ

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yıllık üretim kapasitesini açıkladı! Milli otomobil ne kadar yerli?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO'su Gürcan Karakaş, milli otomobilin 101 parça tedarikçisinde 75'inin yerli firmalar olduğunu söyledi. Karakaş, üretimin tesisinin yıllık 175 bin araç kapasiteli olacağını açıkladı.

İstanbul Sanayi Odası’nın kasım ayı meclis toplantısında konuşan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, “Elektrikli aracın belki de en önemli parçası batarya için bu konuda kendini kanıtlayan Farasis ile anlaşma imzaladık. Yerli tedarikten sağlayamadığımızda, en iyisi neredeyse oradan almamız gerekiyor. Şimdiye dek 200 start-up inceledik ve 9’u ile çalışmaya başladık” dedi.

''101 TEDARİKÇİDEN 75'İ YERLİ''

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, “Tedarikçi seçimlerini tamamladık. Toplam 101 tedarikçinin yüzde 75’i yerli ve bunun da çoğunluğu TAYSAD üyesi kuruluşlardan, yüzde 25’i ise tüm dünyadan kuruluşlardan oluşuyor” dedi.

YILDA 175 BİN ARAÇ

Milliyet'in aktardığı habere göre Karakaş, “Gemlik’te toplam 1,2 milyon metrekare arazide 175 bin metrekarelik bir tesisimiz olacak ve 4.300 kişiye istihdam yaratacak. Yıllık 175 bin araç kapasitesine sahip tesisimizde, 2032’ye kadar 1 milyon toplam üretim olacak” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin yerli otomobil projesi TOGG’un stratejik önemde olduğunu vurgulayarak, “TOGG, yerli otomobil üretmekten daha fazlasıdır. Türkiye’nin teknolojik birikimine katkı yapacaktır” diye konuştu.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri