GÜNDEM

10 maddede Şehir Üniversitesi gerçekleri

Şehir Üniversitesi'nin yönetimi dün YÖK tarafından yapılan açıklamayla Marmara'ya devredildiği duyuruldu. Kamuoyunda alınan kararın siyasi gibi yansıtılmaya çalışılmasına ilişkin tüm yönleriyle Şehir Üniversitesi gerçekleri.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDE AYLARDIR ÖDEMELER YAPILMIYORDU

- Şehir Üniversitesi'nde ne oldu?

Şehir Üniversitesi Aralık 2019'da YÖK'e yolladığı resmi yazıda; Üniversitelerinde çalışmakta olan akademik ve idari personelin Ekim ve Kasım ayı maaşlarının ödenemediği, burslu öğrencilerin Kasım ayı burslarının yatırılamadığı, Aralık ayında da burs ödemesi yapılamayacağı; Üniversitenin eğitim- öğretim faaliyetleri açısından gerekli olan alt yapı imkânlarına ilişkin ödemelerde aksamalar oluştuğu, elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarının dahi ödenemediğini belirtti. 

Dolayısıyla mevcut durumun devamı halinde eğitim-öğretimin aksamasının kaçınılmaz olduğunu ilan etti. Dolayısıyla YÖK, kendisine gelen bu bildirim sonucunda görevini yaparak, Şehir Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarının daha fazla mağduriyet yaşamamaları için üniversite yönetiminin Marmara Üniversitesi'ne devredildiğini açıkladı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ'Nİ ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ TERCİH ETTİ

- Neden hami kurum olarak Marmara Üniversitesi tercih edildi?

Vakıf üniversiteleri kuruldukları esnada kendilerine hami olacak bir devlet üniversitesi belirlemek zorundadırlar. Şehir Üniversitesi de kurulduğu anda tercihini Marmara Üniversitesi olarak belirlemişti. 

Bu yöntem tüm vakıf üniversiteleri için geçerli bir yöntemdir ve herhangi bir sıkıntı yaşanması halinde öğrenci ve çalışanların mağdur olmaması için uygulanmaktadır. Dolayısıyla Marmara Üniversitesi'nin hami üniversite olarak belirlenmesinde ne hükümetin ne de YÖK'ün herhangi bir tasarrufu olmamıştır.