GÜNDEM

4 parti birleşti! İzmir partisi kuruldu

İzmir'de 4 parti, kentin sorunlarını acil çözüme kavuşturmak amacıyla bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Sürekli'nin davetiyle CHP ve İYİ Parti il başkanları yemek yedi.

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'in rahatsızlığı sebebiyle katılamadığı akşam yemeğinde, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar bir araya geldi.

Üç başkan, İzmir'in sorunlarının çözümü konusunda ortak hareket edeceklerini, öncelikli konuların elektrik fabrikası, Bostanlı Balıkçı Barınağı ve Halkapınar Otogar Metrosu olduğunu belirtti. Toplantıda, Karşıyaka'ya stat yapılacağı da belirtildi.

MHP İL BAŞKANI KATILAMADI

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ı akşam yemeğinde ağırladı. MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'in ise gribal enfeksiyon rahatsızlığı sebebiyle toplantıya katılamadığı belirtildi. Üç başkan, yemek sonrası gazetecilere açıklama yaparak sorularını yanıtladı.

SADECE İZMİR KONUŞULDU

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Güzel bir akşam yemeğinde birlikteydik. Güzel bir sohbetti. İzmir ile ilgili önemli konuları görüştük. Cumhur İttifakı ortağı MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin gribal enfeksiyon nedeniyle gelemedi. İyileşir iyileşmez bir araya gelerek bugünkü sonuçları değerlendireceğiz. Önemli bir başlangıç yaptık, inşallah devamı da gelecek. Bugün İzmir'i konuştuk. Geçmiş tecrübelerimizi paylaştık. Gündem sadece İzmir'di" dedi.

HERKES İZMİR İÇİN ÇALIŞIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in Ankara ile ilgili projelerde gecikme olduğu yönünde açıklamaları olduğunu hatırlatan Sürekli, "TV programında bunun bürokrasiden kaynaklandığını ifade etti. Gecikmeler olağan akıştan kaynaklanabilir, takipsizlikten olabilir. Herkes iyi niyetle İzmir için çalışıyor.

ORTAK KUTLAMALAR

Sürekli ayrıca TBMM'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla dört siyasi parti olarak etkinlik düzenleceklerini, 23 Nisan 2020 haftasında ortak kutlama yapacaklarını belirtti. Sürekli, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, "TBMM, bakanlık etkinliklerinde, valilik programlarında yoğun katılımla farklı etkinliklerde bir arada çalışmalar yapabiliriz" dedi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR DAVETTİ

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de, toplantı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarda, yarın başka bir parti iktidarda olabilir. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi İzmir'de iktidarda, yarın başka bir parti iktidarda olabilir. Ne olursa olsun milletimizin verdiği görevi bilerek, yerelde iktidarda olarak, farklı siyasi görüşlerin de beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak siyaset anlayışı ile kente hizmet etmeye çalışıyoruz.

TİRE OLARAK DESTEK BEKLİYORUZ

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da, bu akşamın kendisi için çok önemli bir akşam olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "İzmir ilkler şehri. İlk defa İzmir'i yerelde yönetenlerle hükümet kanadının ve muhalefetin il başkanları kent sorunları ile ilgili bir araya geldi. Hakikaten çok önemsediğim bir toplantı gerçekleşti. Biz İYİ Parti olarak 2,5 yıllık bir partiyiz. Yerel yönetimlerle ilgili Genel Merkezimizin çok büyük çalışmaları oldu. Yerel yönetimlerde İYİ Parti örneğinin Türkiye'de neler yapabileceği konusunda önemli projeler ortaya koyduk. Bugün bu şehirde bir belediyemiz var. Biz Tire olarak destek istiyoruz. Kaklıç Havalimanı'nın sivil havalimanı olarak İzmir'in 2. havalimanı olması yönünde talebimizi dile getirdim. İki il başkanımız da hemfikir oldu."

KAYYUM ATANMASINI DOĞRU BULMUYORUZ

Deniz Yücel de, tutuklanan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz konusunun toplantıda konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya, "Urla Belediyesi ile ilgili görüşmemiz olmadı. Hukuki süreç devam ediyor. Belediye başkanımızla ilgili iddianame düzenlendi. Yargıyı ilgilendiren konuda görüşme yapmadık. Önümüzdeki toplantılarda belki konuşabiliriz. Bizim kayyum atanması ile ilgili rahatsızlığımız var. Belediye başkanımızın yargılandığı davadaki isnatlar başkan olmadığı döneme ilişkindir. Belediye ile ilgili, belediye meclisi ile ilgili iddia ve isnat yok. Kayyum atanmasını doğru bulmuyoruz ama bugün gündemimi bu değildi" cevabını verdi.

ÇİĞLİ TRAMVAYINA OLUMLU BAKIYORUZ

Başkan Sürekli ayrıca, daha önce de il başkanlarının birbirlerine dosya alıp vermelerinin hatırlatılması üzerine, "Burada çözüm odaklı yaklaşıyoruz. Sıkıntılar neyse çalışmalarımızı yapacağız. Geçmişte iyi niyetli yaklaşımla oldu. Dosyalar alındı verildi. Olumlu gelimeler de oldu, çözülemeyenler oldu. Biz de şimdi devam ediyoruz. Somut somut ilerleyeceğiz. Bundan sonra telefon trafiğiyle telefon diplomasisi ile takip edeceğiz" derken, Çiğli tramvayı ile ilgili de "Çiğli tramvayına olumlu bakıyoruz. Ankara'dan onaylanması için girişimlerimizi sürdüreceğiz. Takibini belediye bürokrasisi yapacak. Tıkandığı noktada telefon trafiği yapacağız" diye konuştu.

KEMALPAŞA'YA ÜNİVERSİTE KISA SÜREDE YAPILACAK

Toplantıda, Kemalpaşa'da yapılması planlanan yüksekokul konusu da gündeme geldi. Başkan Sürekli, "Kemalpaşa'daki yüksekokul, belediyeden oy birliği ile geçiyor. Aksilikler olmuş. Bu gecenin güzel havasında siyasi polemiklerine girmiyorum. Oraya üniversite en kısa zamanda gelecek. Cumhur İttifakı olarak biz oylarımızla destek olduk" derken, Başkan Yücel de, "Kemalpaşa'daki kampüs ile ilgili konuyu gündeme getirdik. Kemalpaşa'da bir yüksekokul kurmak istediğimizde oranın seçilmiş belediye başkanının dışında tutulması doğru değil. İyi bir yönetici sorun çözer. Bürokraside tıkanma yaşanırsa önünü açmakla yükümlüyüz. Önümüzdeki günlerde belediye başkanımızın da sürece dahil edileceğine inanıyorum. Cumhur İttifakı mecliste zaten destek vermişler. Bu projenin hayata geçmesi noktasında bu iradenin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Başkanımızın da bu sürece dahil edileceğini umuyorum" cevabını verdi.

Yorumlar
Günün Manşetleri