GÜNDEM

ABD, Türkiye'ye yaptırım uygulamak için tarih verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşarı Clarke Cooper, Türkiye ve ABD arasında yaşanan S-400 gerilimiyle ilgili şoke eden açıklamalarda bulundu.

Cooper, yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alması nedeniyle uygulanması planlanan yaptırımlar hakkında konuştu. 

"TÜRKİYE'NİN SÜRESİ DARALIYOR"

Rusya'dan S-400 alan Türkiye'nin 'yaptığının yanına kâr kaldığını' söylemenin yanlış olacağını savunan Cooper, ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası hükümlerinin uygulamaya koyulabileceğini ve Türkiye'nin bu sorunu çözmek için süresinin giderek azaldığını belirtti.  

"DİĞER ÜLKELER TÜRKİYE'DEN DERS ALMALI"

Yaptırımların teknik olarak uygulamaya koyulmadığını ancak Türkiye'nin halihazırda zarar gördüğünü öne süren Cooper, "Türkiye'yi hemen F-35 programından çıkardık. Diğer ülkeler, Türkiye'nin kaybettiklerine ve gelecekte kaybedebileceği şeylere bakıp ders çıkarmalı" dedi. 

TÜRKİYE'YE YAPTIRIMLAR İÇİN TARİH VERDİ

Bu arada The National'e konuşan bir diplomatik kaynak, Türkiye'nin S-400'leri nisan ayında devreye alması halinde yaza kadar yaptırımların uygulanabileceğini ifade etti. 

Yorumlar 2 Yorum
Günün Manşetleri