GÜNDEM

Adana Mutabakatı nedir maddeleri neler?

Adana Mutabakatı Rusya tarafından sıkça gündeme getiriliyor. Peki Adana Mutabakatı nedir, 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı maddeleri nelerdir? Türkiye açısından Adana Mutabakatı ne ifade eder? İşte cevaplar...

Adana Mutabakatı son günlerde gündeme yeniden geldi. Adana Mutabakatı Türkiye ve Suriye arasında 1998 yılında imzalanmıştır. Bu mutabakat, o yıllarda Türkiye ile Suriye arasındaki olası bir savaş çıkmasına mani olmuştur.

Peki, Adana Mutabakatı nedir ve bugün de geçerliliği devam eden bu mutabakatın detayları nelerdir?

İşte, Adana Mutabakatı hakkında merak edilen bazı bilgiler

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki varlığının, Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen devam etmesi üzerine, Türkiye, 1998’de tutumunu sertleştirmişti. Türkiye’nin kararlı duruşundan dolayı Suriye geri adım atmış ve 1998’de taraflar arasında Adana Mutabakatı imzalanmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke ilişkileri, Arap Baharı’nın Suriye’de ortaya çıkmasına kadar gelişerek devam etmişti.

ADANA MUTABAKATI 1998'DE İMZALANDI

Türkiye ile Suriye arasında artan gerginlik üzerine, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’ın da devreye girmesiyle, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek arabulucu görevini üstlendi. Arabuluculuk sonucunda da iki devlet arasında 20 Ekim 1998 tarihinde Türk heyetine başkanlık eden büyükelçi Uğur Ziyal ve Suriye heyetine başkanlık eden Siyasi Güvenlik Başkanı Tümgeneral Adnan Badr El Hassan tarafından Adana Mutabakatı imzalandı.

Adı daha sonra 2010 yılında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması" olarak değiştirilen ve 3 yıl geçerli kalan 23 maddelik mutabakata göre, başta PKK olmak üzere her iki devlet de kendilerini tehdit eden terör örgütlerine karşı önlemler alacak ve onların kendi toprağındaki tüm faaliyetlerine engel olacaktı.

Karşılıklı olarak hiçbir ikamet, lojistik, eğitim, ulaşım ve silah kapasitesine müsade etmemek konusunda anlaşan iki ülke ortak operasyonlar, tutukluların iadesi ile bilgi, belge ve istihbarat paylaşımı alanlarında işbirliği yapmaya karar vermişti.

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan bu gerilimde terör örgütünün sözde elebaşı Abdullah Öcalan, 9 Ekim 1998’de Suriye’den kaçmak zorunda kaldı.

putin erdoğan

PUTİN VE ERDOĞAN, ADANA MUTABAKATI ÜZERİNDE DURMUŞTU

23 Ocak 2019 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başkanı Vladimir Putin arasında Moskova'da gerçekleşen görüşme sonrası, Suriye İç Savaşı'nda Türkiye'nin, Suriye'de Beşar Esad rejimi ile doğrudan görüşmesinde bir ara formül olarak Putin, bu mutabakatı dile getirmiştir. Erdoğan ertesi gün yaptığı konuşmada "Adana Mutabakatı'nın yeniden gündeme gelmesi, bunun üzerinde ısrarla durulması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri