GÜNDEM

Altın orana göre en güzel ve en çirkin araçlar modelleri

Yapılan bir çalışma, yüzlerce otomobil arasından altın orana en çok uyan veya yakınından bile geçmeyen otomobilleri ortaya çıkardı.

Genellikle matematik ve sanatta kullanılan 'altın oran'ı duymuşsunuzdur. Altın oran, temel olarak güzelliği ve bütünün parçaları arasındaki uyumu ölçmeye çalışan bir denklem. Bu bilimsel denklemi geometrik şekillere uygulayarak elde edilen sonuçların insan gözüne en hoş gelen sonuçlara ulaştığı iddia ediliyor. Elbette güzellik göreceli bir kavram, ancak yine de geniş çekiciliği olan şekilleri belirlemek için kullanılabilir. Otomobil dünyasında pek aşina olmasak da, sonuçlar kesinlikle merak uyandırıcı.
İngiltere merkezli araç satış ve inceleme platformu Carwow, altın oranı yüzlerce otomobil üzerinde uyguladı. İnceleme ekibinin amacı bilimsel olarak son 10 yılın en çirkin ve en güzel otomobillerini ortaya koymaktı. Bilimin bu noktada ne derece doğru uygulandığı tartışılsa da yinede ilginç bir çalışma olmuş. İşte altın oran tarafından belirlenen, son yılların en çirkin ve en güzel otomobilleri:

SON 10 YILIN EN ÇİRKİN 5 OTOMOBİLİ
5 . 2016 Ford Kuga Vignale

Bilim, Ford'u sevmedi ve en kötü kategoride seçilen tek modeli Kuga Vignale değil. Güzellik yarışması için ilk tercih olamayacağı kesin, ancak yine de keskin hatlarıyla kendi çapında bir albenisi var. Ya da daha çirkin seçimler yolda diyebiliriz.

4. 2015 Audi RS7 Sportback

İşte güzelliğin göreceli olduğunu kanıtlayan bir seçim. Herkes Audi'nin önündeki büyük ızgarayı ve ön panele göre küçük kalan farları eleştiriyor. Ancak Sportback otomobilin hareketli hatları çok çirkin değil. Bir kere Audi o!

3. 2012 Audi A1 Sportback

Bilim Audi'ye taktı. A1 heyecan verici bir otomobildi ancak listede yer almayan birinci nesil Nissan Juke ile yan yana koysak her şey açıkça görünürdü... Siz altın orana falan bakmayın A1 zarif ve estetik bir otomobil olarak tercih edilesi duruyor.