GÜNDEM

Altın ve gümüş fiyatları geriliyor!

ABD Doları'nın önemli para birimleri karşısında 2 ayın en yüksek seviyelerinde tutunmaya devam etmesi, altın ve gümüş fiyatlarını geriletti.

ABD Doları'nın önemli para birimleri karşısında 2 ayın en yüksek seviyelerinde tutunmaya devam etmesi, ABD 10 yıl vadeli Hazine kâğıdının getirisinin 3 haftanın en yüksek seviyesine çıkmasının yatırımcıların altın ve gümüş iştahlarını azalttı ve fiyatları aşağı çekti.

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı bu sabah 1821,06 dolar/ons ve gümüş fiyatı 26,43 dolar/ons seviyelerini gördü.

Analistler, ABD tahvil getirilerinde yükselişin merkez bankalarının para politikasının daha da gevşetmekten çok faizlerin nasıl yükseltileceğini ve teşviklerin nasıl geri çekilebileceğini düşünmeye başladıkları değerlendirmelerini yansıttığını belirtiyorlar.   

ABD'de Demokratların Cumhuriyetçilerin desteği olmadan da 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini Kongre'den geçireceklerine yönelik yapılan açıklamaların altın fiyatına destek vermeye devam ettiğini de belirten analistler, bunun yanı sıra gözlerin Türkiye saati ile 15.00'dea BoE’den gelecek faiz kararında olduğunu da vurguluyorlar.

Spot altın için en büyük riskin COVID-19'a karşı aşılama programlarında hızlanma sağlandığına yönelik gelecek haberler, açıklamalar olduğu da ifade ediliyor.

Teknik analistlere göre spot altın bugün 1.818 dolar/ons desteğini test edebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 1.801 dolar/ons ve oranın altında 1.787-1.783 dolar/ons destekleri hedeflenebilir. Yukarı bir hareket için ise öncelikle 1.840 dolar/ons seviyesini üzerine geri gelinmesi gerekli. Buranın aşılması halinde 1.853-1.875 dolar/ons aralığı yeniden hedef haline gelecek.

Spot gümüş için destek seviyeleri 26.42 ve 26.01 dolar/ons olarak ifade ediliyor. Kısa vadeli dirençler ise 27,21 ve 27,60 dolar/ons.

Yorumlar
Günün Manşetleri