GÜNDEM

Araştırma sonuçları umut verici! Aspirin koronavirüste ölüm oranını yüzde 50 düşürüyor

Çin'de başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını yeniden hız kazandı. Çaresi aranan hastalık için ABD'den güzel bir haber geldi. Covid-19'la mücadele için ilaç ve aşı geliştirme mücadelesi veren bilim insanları çok çarpıcı bir sonuç elde etti

Koronavirüs salgını tüm dünyada yeniden hız kazanırken ilaç ve aşı geliştirme mücadelesi veren bilim insanları, herkesin evinde bulunan aspirinle ilgili müthiş bir buluşa imza attı. Aspirin, koronavirüste ölüm oranını yüzde 50 düşürüyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Güncel verilere göre dünya çapında koronavirüs vaka sayısı 44 milyona dayanmış durumda. Türkiye'de ölenlerin sayısı 10 bin sınırına dayandı. 

Vaka sayılarının artışının önüne geçilemiyor. Bilim insanları da koronavirüsü durduracak ilaç ve aşıyı bulabilmek için aralıksız çalışıyor. Ancak ABD'den gelen bir haber koronavirüs tedavisinde çığır açacak gibi. 

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, erişimi kolay ve ucuz Aspirin ilacının hastanede yatan yeni tip coronavirüs (Covid-19) hastalarının ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koydu. Araştırmacılar, kan sulandırıcı etkisi bulunan ilacın, Covid-19 ölümlerin ana nedenlerinden biri olan kan pıhtılaşmasını engellediğini söyledi.