GÜNDEM

Aspirin kullanımı konusunda uyarı! Sakın böyle kullanmayın ölüme yol açıyor

Kan sulandırıcı etkisi bulunan aspirinin hastanede yatan koronavirüs hastalarının ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 azalttığı ortaya çıkınca pek çok kişi aspirin kullanımına yönelmişti. Ancak çok geçmeden aspirinlerin bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı ortaya çıktı.

Aspirinin bilinçsiz kullanılmasının tehlikeli olduğuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr. Murat Yalçın, “Aspirin, hastanede yatan koronavirüs hastalarında ölümü azaltıyor. Doktor kontrolü olmaksızın kullanılan bu ilaç, özellikle yaşlı hastalarda kanamalara neden olup onları ölüme kadar götürebilir" diyerek koronavirüsten koruyacak düşüncesiyle rastgele aspirin kullananlara çok önemli uyarılarda bulundu. İşte madde madde uyarılar...

Grip ve benzeri enfeksiyonlar kronik kalp hastalığı olan kişilerde bir risk oluşturuyor. Bu hastalıklar sıvı kayıpları ve kalp damarlarındaki darlığı etkileyerek kalp krizlerini tetikliyor.

Kişi kronik kalp hastasıysa ve enfeksiyonu varsa mutlaka bir kardiyoloji uzmanıyla görüşmesi gerekiyor. Kendi kendinize alacağınız ilaçlar da bazen kalp krizine neden olabilir.

İlaçların içerisindeki etken maddeleri, özellikle soğuk algınlığı ilaçları hem tansiyonun yükselmesine hem kalp hızının artmasına neden oluyor. Bu da kronik kalp hastalığı olan kişilerde stabil giden durumu bozarak kalp krizlerine yol açabiliyor.