GÜNDEM

Atatürk'ün adı hutbelerde neden geçmiyor?

Atatürkçülerin 'Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün adı neden hutbelerde geçmiyor?" şeklindeki sorusu, arşivlerden çıkan bir belge ile cevap buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen haftalarda verilen cuma hutbelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmaması tartışmalara ve eleştirilere neden olmuştu.  Bazı kesimler,  bunun üzerinden Atatürk düşmanlığı ile itham ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kapatılması gerektiğini söylemişti.

Ancak bu iddialara cevap niteliğindeki tarihi belge ortaya çıktı. Yeni Şafak gazetesinin arşivlerden çıkardığı belgeye göre Atatürk, adının camilerde anılmaması için özel olarak kararname çıkarttırmış. Ve bu kararname 3 Mart 1924’te Hilafetin kaldırılmasının hemen ertesi günü yayınlandı.

DUALAR MİLLET VE CUMHURİYET'E

‘Türkiye Reisi Cumhuru’ olarak bizzat kendi imzasıyla Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Dahiliye Vekaleti’neoradan da ‘Acele’ kayıtlı şifre telgraflarla valiliklere gönderilmiş kararnamede Atatürk, “Bundan sonra hutbelerde isim zikredilmeksizin 'millet ve cumhuriyetin saadet ve selametine' dua edilmesini” istiyor. Duaların ‘millet ve Cumhuriyet’in selameti için yapılmasına ilişkin isteğin gerekçesine de hilafeti kaldıran yasal düzenlemede rastlanıyor. İlgili yasanın birinci maddesinde “halifeliğin hükümet, Cumhuriyet, yani TBMM’nin anlam ve kavramı içinde zaten saklı olduğu” belirtiliyor.

ATATÜRK’ÜN İSTEDİĞİ GİBİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın cuma gününe denk gelmesi nedeniyle “Vatan Bize Emanettir” konulu bir hutbe hazırlanmış ancak hutbede Atatürk’e yer verilmediği gerekçesiyle belli kesimler tarafından eleştirilmişti. Hutbede “Tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadeleri ile şehit ve gaziler anılırken hutbenin Atatürk’ün de imzasını taşıyan ilgili kararnamenin ruhuna uygun okutulduğu ortaya çıkmış oldu.

İŞTE O KARARNAMENİN TAM METNİ...

"Ba’dema hutbelerde ism zikredilmeksizin “millet ve Cumhuriyet’in selamet ve sa’adetine” du’a edilmesi takarrur etmiş ve bu kararun bi’l- cümle vilayete tebliği dahiliye vekaletine havale edilmiştir."

Yorumlar
Günün Manşetleri