GÜNDEM

Avustralya'dan heyecan yaratan açıklama! Koronavirüsü tedavi eden ilacı bulduk

Dünyayı esir alan koronavirüsü için heyecan yaratan açıklama Avustralya'dan geldi. Avustralyalı bilim insanları koronavirüsünü tamamen tedavi edecek ilacı bulduklarını açıkladı..

Avustralyalı bilim insanları müjdeli haberi verdi. Queensland'deki Klinik Araştırma Merkezi'nde koronavirüsünü tedavi eden ilacı bulduklarını açıkladılar. İlacın hali hazırda bazı hastalarda denendiğini ve bu kişilerin durumunun düzeldiği belirtildi. Araştırmacılar Covid-19 pozitif olan hastaların ulusal düzeyde ilacı test etmek için deneylere kaydolmalarını umuyor.

PROFESÖR AÇIKLADI: LABORATUVARDA İŞE YARADI

Araştırma Merkezi Direktörü Profesör David Paterson yaptığı açıklamada sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun koronavirüsü laboratuvar tüplerinde de etkisiz hale getirdiğini belirtti.

İLAÇ HASTALARI TAMAMEN İYİLEŞTİRDİ
Paterson ilaçlardan birinin ülkedeki ilk pozitif vakalardan birine verildiğini ve bu kişide virüs izinin kalmayarak tamamen iyileştiğini kaydetti.

İLACIN YAN ETKİSİ GÖRÜLMEDİ
Enfeksiyonel hastalıklar uzmanı olan Paterson "Yapılan terapi sonrası virüsün hastaların vücudundan tamamen atıldığını gördük. Dolayısı ile bu ilaçları bir 'tedavi' ve hatta 'çare' olarak isimlendirmek yanlış olmaz. Üstelik şimdiye kadar bir yan etki de görülmüş değil" diyerek oldukça iddialı konuştu. Ne var ki Paterson, çok sayıda insan üzerinde geniş çaplı deneyler tamamlanmadan 'kesin çözüm' olarak lanse edilemeyeceğini belirtti.

3 AY İÇİNDE NETLİĞE KAVUŞACAK
Paterson, insanlar üzerinde denemeler başarılı olursa, ilaçların koronavirüsü tedavide etkin olup olmadığını üç ay içinde öğreneceklerini ifade etti. Bahsi geçen her iki ilaç da Avustralya'da hali hazırda kayıtlı ve kullanımda ancak henüz resmi testler gerçekleştirilmediği ve onay alınmadığı için etken maddelerin hangi kombinasyonda kulanıldığına ilişkin detaylar açıklanmıyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri