GÜNDEM

Ayda bebeğin kurtuluş hikayesi! İzmir depreminden 91 saat sonra kurtarılan Ayda aç ve susuz nasıl dayandı? Ayda'nın ailesi ile ilgili kahreden gerçekler

İzmir depreminin mucize ismi Ayda bebek.. Hayata sımsıkı tutunan Ayda Türkiye'yi sevince boğdu. Peki Depremden 91. saat sonra kurtarılan Ayda bebek aç ve susuz nasıl hayatta kalabildi? Ayda'nın sağlık durumu nasıl? Ayda'nın ailesiyle ilgili kahreden gerçekler de gün yüzüne çıktı. İşte Ayda bebekle ilgili son durum..

İzmir depreminin mucize bebeği 3 yaşındaki Ayda Gezgin 91 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı. Peki Ayda'nın minik bedeni 91 saat boyunca açlık ve susuzluğa nasıl dayandı? Ayda'yı hayatta tutan şey neydi? Ayda'nın ailesi ile ilgili gerçekler ne? Ayda Gezgin'in sağlık durumu nasıl? Mucize bebek Ayda ile ilgilitüm ayrıntılar haberimizde.. 

Ayda, 91 saat boyunca enkaz altında aç ve susuz bu kadar sağlam kalmayı nasıl başarmıştı? İşin uzmanları ve doktorlar Ayda'nın nasıl hayatta kalabildiğini anlattı

AKUT Başkanı Recep Şalcı:
Enkazda tamamen şans eseri küçük boşluklar oluşur. Ayda ve Elif de bu şekildeki boşluklarda kaldıkları için hayata tutunabildiler. Bu boşluklar koltuk, çekyat gibi unsurlarla oluşan yaşam alanları değil tamamen yıkılma sırasında kendiliğinden oluşan boşluklar. Ev eşyalarının bir çekeri yoktur. Hangi yüke ne kadar dayanacakları bilinemez. Eğer bina sağlamsa, yapısal sorun yoksa dolap, gardırop gibi eşyalar devrilirken masa ve koltuk sizi koruyabilir. Ama bina çöküyorsa bu malzemeler yaşam üçgeni oluşturmaz. Çünkü sadece tavan değil taban da çöküyor. Bu tür boşluklar bazen oluşur ama tamamen tesadüftür bu.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş:
Bilinçli hareket edebilmek elbette önemli ama depremde çöken yapılarda kurtuluşlar tamamen tesadüftür.