GÜNDEM

Bakan Dönmez'den flaş açıklama! Karadeniz'deki doğalgaz...

Bakan Dönmez Türkiye'nin keşfettiği doğal gaz rezervi hakkında çarpıcı ayrıntılar ve bundan sonraki yol haritasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez A Haber'e konuk oluyor. İşte Türkiye'nin Karadeniz'de yaklaşık 400 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfinin ardından çarpıcı ayrıntılar ve bundan sonraki yol haritasına ilişkin Bakan Dönmez'in açıklamaları;

KARADENİZ'DEKİ KEŞİF DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Türkiye Karadeniz'de Fatih Sondaj gemisi ile 10. denemesinde büyük bir doğalgaz yatağı keşfetmiş ve Başkan Erdoğan bu müjdeyi bir ulusa sesleniş konuşmasıyla duyurmuştu. İşte ayrıntılar ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in açıklamalarından öne çıkanlar;

DOĞU AKDENİZ'DE HAKLIYIZ, DEVAM EDİYORUZ

İş planımıza, programımıza devam ediyoruz. Doğu Akdeniz'de hem Oruç Reis, hem Yavuz sondaj gemimiz olduğu gibi planımıza devam ediyor. Haklı olduğumuz bir konudur. Uluslararası hukuka göre de tezlerimiz güçlüdür. Yunanistan inandırıcı olmadığı için birtakım ülkeleri yanına alarak haklı görünme çabasındadır. O açıdan biz yine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

ARKADAŞLARIMIZ KARADENİZ İÇİN DE KARARLIYDI

Fatih, Yavuz ve Kanuni olmak üzere arama faaliyetleri için teknik kapasitemizi artırdık. Belki de dünyadaki ilk 10 şirket arasında olduğunu söyleyebiliriz Türkiye Petrolleri'nin. Akdeniz'le gündeme gelsek de Karadeniz'deki çalışmalarımız devam ediyordu. Arkadaşlar iddialı bir şekilde geldiler. Dediler ki biz Karadeniz'de bir sondaj daha yapmak istiyoruz. 14 ay önce sismik çalışma kararı aldık. Ta ki bu döneme kadar.

ŞU AN 3 BİN 500 METREDEYİZ

Fatih sondaj gemisinin kulesini Haydarpaşa limanında söküp 29 Mayıs günü köprü altıntan geçirerek Karadeniz'e uğurladık. Ve bir ay sonra da şu anda bulunduğumuz hedefe gelmiş olduk. Şu an orada bulunduğumuz derinlik su seviyesinden 3500 metre. 12 günlük testten sonra keşif sonucuna ulaştık.

Yorumlar
Günün Manşetleri