GÜNDEM

Bakan Fahrettin Koca'dan çarpıcı açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs ile savaşına dair değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök'e verdiği mülakatta samimi açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Koca ile yapılan röportajdan yansıyanlar

- Çok merak edilen, bilgi alınmadığı için de dedikodulara yol açan bir konu var. Ayasofya’nın açılış toplantısından sonra özel bir izleme yaptınız mı? Orasıyla ilgili bir vaka bildirimi oldu mu size?

"Ayasofya'ya özel bir bildirim olmadı. Ayasofya'ya sadece İstanbul'dan değil, birçok bölgeden kişiler geldi. Ama biz esas en büyük sıçramayı bayramda yaşadık. Bayram ve sonrası bütün Türkiye’ye dağıldı."

- Bu süre içinde hiç Hipokrat Yeminine ihanet ettiniz mi?

"Topluma karşı sorumluluğum gereği, verdiğim bütün bilgilerin tamamının doğru olduğuna adım gibi eminim. Verdiğim, ısrarla söylüyorum, tabloda verdiğim bütün bilgiler doğru olan bilgiler."

- Yanlış bilgi vermediğiniz konusunda kimsenin şüphesi yok da doğru olup da vermediğiniz bilgi var mı?

"Toplumun bilmesi gereken bilgiyi verme noktasında bir sorunumuz yok. Toplumun bilmesi gerek. Ama benim elimde birçok bilgi var. Tonlarca bilgi var. Bu bilgilerin bir kısmı yayın haline geliyor olacak."

- Milli menfaatler dolayısıyla sakladığınız, vermediğiniz bilgi var mı?

"Orada yanlış anlaşıldım. Benim milli menfaatten kastım, vatandaşımızın sağlığından öte bir şey değil."

- Bir de birçok uzmanın sözünü ettiği şu sürü bağışıklığı denen şey var. Ne zaman olacak bu?

"Bu kolay değil. Çünkü toplumun yüzde 60-65’inin bağışık olması gerekiyor. Bizde ilk çalışmada biliyorsunuz yüzde 0.86’ydı. Şimdi tekrarlıyoruz, biraz önce söyledim, 15’inden sonra onu açıklamış olacağız. Zannediyorum bu daha da arttı ama öyle yüzde 20, yüzde 30’larla ifade edilebilecek bir rakam olduğuna inanmıyorum. 60-65’ten aşağı olduğu müddetçe de sürü bağışıklığı olmaz. Biz koruyucu tedbirlere devam etmeliyiz."

- Aşı gelince maskeye ihtiyaç kalacak mı?

"Bir kere şunu söyleyeyim: Emin olun, maske aşıdan daha fazla kişiyi koruyan bir önlem."

- Nasıl yani?

"Çok basit. Şunu çok iyi biliyoruz: Maske yüzde 90’ın üzerinde koruma sağlıyor. Aşının ise yüzde 50-60’ları geçmediğini biliyoruz. Dolayısıyla şu dönemde herkesin kişisel aşısı aslında maske. Yani bütün toplumu aşılasak bile, maskenin koruduğu kadar korumayacak. O nedenle maske, sosyal mesafe ve kalabalık ortamlardan kaçınma çok önemli olmaya devam edecek."

Zatürre aşısı ve grip aşısı konusunda ne diyorsunuz?

"Zatürre aşısı ile ilgili sorun yok biliyorsunuz. Yaygın..."

- Aşı var ama 13 no'lusu, yani bir yıl korumalı olanı var. Çoğu insan 5 yıl koruması olan 23 no'lu aşıyı istiyor. Bir de şu günlerin çok konuşulan bir başka konusu da şu: Grip aşısı bulunamıyor.

"Bulunamıyor çünkü grip aşısı daha başlamadı. Muhtemelen gelecek haftadan sonra, yani ayın 15'inden sonra grip aşısı verilmeye başlanacak. Ama vatandaşımız grip aşısı noktasında, herkes grip aşısı olacak gibi yanlış bir algı içinde. Bu doğru bir şey değil."

PUTİN Mİ DAHA İYİ KORUNDU, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MI?

- Geçenlerde ilginç bir haber okudum. Rusya Devlet Başkanı Putin çok iyi korunuyormuş. Kimseyle görüşmüyormuş. Yanına 14 metrelik bir sterilizasyon koridorundan geçerek girilebiliyormuş. Dünyada birçok ülkenin başbakanı, başkanı hasta oldu. Tahtaya vuralım,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hiçbir şey olmadı. Nasıl korundu?

"Cumhurbaşkanımız bu noktada gerçekten büyük hassasiyetle ve kurallara uyarak yaşadı. Ama sahadan da geri kalmadı, hiç kopmadı. Geçenlerde Konya'ya şehir hastanesine gittik. Yakında Batman'da bir açılış var, oraya gideceğiz."

- Sağlıkçılarla temastasınız, peki siz nasıl korundunuz?

"İlginç bir şey söyleyeyim. Sağlık çalışanları içinde direkt temasla enfekte olan oranı çok düşük. Pozitif olanların çoğu dışarıdan almıştır. Birçok hastanemizi biliyorum, ameliyathane veya yoğun bakımda hastadan virüsü alan olmadığını bildiğim yoğun bakım ve ameliyathaneler var. O kadar yoğun beraber oldukları halde."

- Nasıl oluyor bu?

"Çünkü ekipmanla, koruyucuyla çalışıyorlar. Bu da maskenin ne kadar önemli olduğuna somut bir delildir."

- Aile üyelerinizden, yakınlarınızdan falan hiç COVID geçiren oldu mu?

"COVID geçiren aile üyelerimizden kimse olmadı. Yani annem-babam, kardeşlerim olmadı."

Yorumlar
Günün Manşetleri